Гризането на ноктите е навик, който се сформира в детството и определено е вреден. Но дори и в по-зряла възраст в моменти на стрес този навик може да се отключи отново. Научното му наименование е онихофагия.
Още: Как да пречистите дома си от негативна енергия с помощта на сол
Още: Изсипете 75 гр от това в пералнята - ще забравите за мухъла и лошата миризма
Изненадващо, но учените доказват, че гризането на нокти носи определени ползи за децата, колкото и невероятно да изглежда.
Изследователи от университета Макмастър в Канада споделят резултатите своите изследвания в списание "Pediatrics". Те развенчават напълно митовете за опасностите от този навик.
Според тях той е полезен, тъй като „тренира“ имунната система чрез въвеждане в организма на редица инфекции от ноктите и пръстите на ръцете. Изследването е проведено в продължение на няколко години, през които са наблюдавани няколко групи деца с навик за гризане на ноктите.
В резултат на това е установено, че при тях е значително по-нисък рискът от алергии, както и че те имат по-силен имунитет, в сравнение с техните „по-възпитани“ връстници.
Още: Защо трябва да се радвате, ако видите таралеж в двора си
Още: 3 зодии навлизат в сезон на просперитет на 15 май 2025
При децата от първата група рискът от алергични реакции е редуциран с цели 11%, което значително изненадва не само учените, но и обществеността.
Подобно проучване е проведено от учени от Нова Зеландия, които установяват намаляване на риска от алергични реакции с цели 28%. Процентът на страдащите от алергия сред любителите на този „лош навик“ е значително по-нисък, отколкото сред тези, на които не им е било позволено да гризат ноктите си в детството.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 14 май: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Самолетните билети поскъпнаха. Как да пътуваш без да натоварваш бюджета си?
По ноктите и под тях винаги куп микроорганизми, които, веднъж попаднали в устата, предизвикват отговор на имунната система. Така имунната система се развива, научавайки се да се бори с инфекциите. Дори ако ръцете на детето са добре измити, микробите все още остават под ноктите, а постоянната работа на имунната система е изключително полезна за подготовка за живота на възрастен човек, който е изпълнен с множество рискове по отношение на различни заболявания.
Единственото нещо, на което родителите трябва да обърнат внимание, е необходимостта от контрол, за да се предотврати превръщането на този детски навик в навик за цял живот. В по-зряла възраст гризането на нокти се превръща в проблем на психологическо ниво и справянето с него е изключително трудно.
Още: Вкусът на пролетта: Какво да ядете точно сега за повече енергия
Още: Ароматна пролетна билка: Как да съхраните копъра свеж за по-дълго