Въпреки общоприетото схващане, бръсненето не води до по-гъсти косми или по-бързо израстване. Всъщност това погрешно схващане е опровергано чрез клинични проучвания през 1928 г. Въпреки това митът продължава да съществува и до днес. Това може да се дължи на факта, че израстването на космите след бръснене често има различен вид.
НО ЗАЩО ТОВА Е ТАКА, КАК МОЖЕТЕ ДА СЕ БРЪСНЕТЕ ПО-ДОБРЕ И КАКВИ МОГАТ ДА БЪДАТ ИСТИНСКИТЕ СТРАНИЧНИ ЕФЕКТИ ОТ БРЪСНЕНЕТО?
Бръсненето ускорява ли растежа на косата или я прави по-гъста?
Бръсненето, независимо от коя част на тялото ви, не означава, че космите ще пораснат по-бързо или по-гъсти. Небръснатата коса е с по-фин и тъп връх. При израстването на косата ще видите по-грубата основа, а не по-меката, по-тънка част, която в крайна сметка ще порасне отново, ако позволите да се стигне дотам. Новата коса може да изглежда и по-тъмна. Това отчасти се дължи на нейната дебелина, но може да е и защото новата коса все още не е била изложена на въздействието на природните елементи. Излагането на слънце, сапуните и други химикали могат да изсветлят косата ви. Тъмният нюанс на новопоникналата коса също може да е по-забележим, отколкото сте свикнали. Ако имате по-светла кожа, може да забележите новите косми още по-силно. Всичко това е свързано с цветовия контраст. То изобщо не се дължи на процеса на бръснене.
Бръсненето кара ли косъмчетата ви да растат по-бързо? Експертите разглеждат 10 популярни мита.
Въпреки това бръсненето все пак може да доведе до странични ефекти. Те най-вероятно се дължат на неправилни техники на бръснене. Възможните странични ефекти включват: дразнене на кожата, изгаряне от бръснача, контактен дерматит, порязвания, враснали косми, мехури, пъпки, сърбяща кожа.
ЦИКЪЛЪТ НА РАСТЕЖ НА КОСМИТЕ
За да развенчаете по-ефективно този мит, е важно да се запознаете с етапите на растеж на космите. Космите по тялото достигат пълната си дължина за около 1 месец. Ето защо космите по тялото са много по-къси от тези по главата. Космите започват да се образува в космените фоликули, които се намират под кожата. Корените на космите се образуват с помощта на протеини и кръв. Когато косъмът се образува от корените си, той преминава през фоликулите, както и през мастните жлези. Себумът (маслото), произвеждан в жлезите, спомага за поддържането на косата ви смазана, докато тя расте по-дълго. След като косъмът излезе от повърхността на кожата, клетките му вече не са живи. Когато се бръснете, отрязвате мъртвия косъм на повърхността на кожата. Тъй като при бръсненето не се премахва косъмът под кожата, както правят другите методи за епилация, не е възможно да повлияете на неговия цвят, дебелина или скорост на растеж.
Най-често допусканите грешки при бръснене, с които увреждаме кожата
КАК ДА СЕ БРЪСНЕТЕ ПРАВИЛНО?
За да се подготвите за безопасно и правилно бръснене, следвайте следните стъпки:
1. Намокрете кожата си.
2. Нанесете гел или лосион за бръснене, за да предпазите кожата си от порязване.
3. Бръснете се по посока на естествения растеж на косъма, а не срещу него.
4. Избягвайте да се бръснете прекалено бързо или да притискате бръснача прекалено силно към кожата си.
5. Използвайте самобръсначки за еднократна употреба или свежи ножчета. Затъпените бръсначи могат да доведат до дразнене и порязвания.
Как да предотвратите проблемите с кожата след бръснене?
6. Изплаквайте кожата си с хладка вода, за да намалите възпалението и дразненето.
7. Нанесете овлажняващ крем или лосион за след бръснене.
Независимо дали бръснете лицето, краката или други части на тялото си, има съвети, които трябва да вземете предвид за всяка област, за да постигнете възможно най-добри резултати с по-малко странични ефекти. Въпреки това, което може да сте чули или прочели, бръсненето НЕ влияе на растежа на космите. Не позволявайте на тази стара заблуда да ви спре от предпочитаните от вас навици за грижа. Ако бръсненето не ви дава резултатите, които търсите, помислете за разговор с дерматолог относно други възможности за премахване на окосмяването. Той може да препоръча по-трайни варианти, като епилация или лазерно отстраняване, в зависимост от типа кожа, частта от тялото и др.