Пандите са открили ползите на бамбуковите листа и клонки в диетата си векове преди човешката раса. Това бързо възобновяемо растение крие множество ползи и хранителни вещества.
Още: Какво трябва да знаем за съвместимостта на различните кръвни групи
Още: По колко грама стафиди е полезно да приемаме на ден
Бамбукът принадлежи към семейството на тревите и всъщност е най-високата трева, позната на човека. Универсалността му е огромна, тъй като има голям брой приложения - от направата на мебели, клечки за хранене, постелки за спане, щори, мачти за лодки, кошници, риболовни щеки, съдове за готвене до използване като храна, особено в азиатската кухня.
Бамбуковите растения изобилстват в Азия и Индонезия, където издънките са традиционен зеленчук и деликатес; те бързо набират популярност и в други региони.
Сусамов тахан – храна и лек за източната култура
Празните кухини, открити в по-големите бамбукови стъбла, се използват за приготвяне на ориз и супи, което придава на храната фин и отличителен вкус.
Още: Какво НЕ се прави на Йордановден по традиция
Още: Тази година домът ви ще блести! 5 лесни трика, които ще променят рутината ви
Бамбукът не само добавя разнообразие и вкус към ястието, но има и много ползи за здравето.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво да внимаваме при почистването на екрана на телевизора?
Той е с ниско съдържание на калории и богат на ядливи фибри – една чаша нарязан бамбук осигурява 13 калории. Когато на хора с наднормено тегло се дават 50 до 100 гр. бамбукови филизи на ден в продължение на 10 дни, те показват значителна загуба на тегло.
Поради високото съдържание на диетични фибри, дори упоритият запек може да бъде излекуван. Освен това помага за доброто храносмилане и за укрепване на имунната система.
Бамбукът е богати на калий. Той поддържат нивата на холестерола под контрол, както и предотвратяват рак на дебелото черво. Калият също е добър за понижаване и поддържане на кръвното налягане.
Още: Руска ли е руската салата – ето откъде идва
Още: Какви чудеса се случват в нощта срещу Богоявление
Причини да имате бамбук в дома си
Също така той е добър източник на други антиоксиданти, които имат противоракови, антибактериални, противогъбични и антивирусни свойства. Методите на готвене също определят хранителните компоненти и антиоксидантния капацитет на бамбука. Според китайско проучване, „пърженето може да увеличи антиоксидантния капацитет на бамбуковите издънки и може да постигне максимално задържане на полезните вещества.
Освен че е добър източник на селен, бамбукът има 17 аминокиселини и много минерали, включително калций, магнезий, фосфор, калий, натрий (много високо съдържание на натрий), мед, манган, селен и желязо.
Сокът се използва за изчистване на рани, рани и язви.