Чувствате ли се замаяни? А, знаете ли причината за това? Ако изпитвате този дискомфорт по-често и не намират логична причина за това, ще споделим с вас 9 възможни причини, които могат да предизвикат замайването. Във всеки случай е добре да се консултирайте с лекар и да приложите съответното лечение.
Прекалено ниско кръвно налягане – ако щом станете, ви причернее пред очите за кратко или се замаете, твърде вероятно е кръвното ви да е паднало доста. Хапнете нещо сладко, изпийте чаша айран със сол, за да го нормализирате.
Твърде ниска кръвна захар – ако не помните кога е последния път, в който сложихте залък в устата си, съвсем естествено е да се чувствате леко замаяни. Това може да се случи, защото ниската ви захар ще е паднала прекалено надолу. Ето защо е добре да хапнете нещо веднага, за да увеличите нивата ѝ.
Прием на медикаменти – може би пиете лекарства за някакъв здравословен проблем. Проверете дали страничен ефект от тях не е замайването. Твърде вероятно е това да бъде така. Ако го установите, допитайте се до лекаря ви, който може да спре или промени лекарствата ви.
Липса на желязо в организма – симптом на анемията е замайването. Може да се чувствате уморени непрекъснато, да ви липсва енергия, да усетите сърцебиене. Това са индикации за нисък хемоглобин и анемия. Потърсете лекар, за да ви каже как да си набавите липсващото желязо и да се почувствате по-добре.
Някаква алергия – може би сте алергични към нещо, но не знаете към какво. Тялото ви може да ви подсказва това чрез замайване, тъй като алергията може да е засегнала средното ухо. Освен това алергия към хранителен продукт също би могла да предизвика такъв дискомфорт.
Липса на хидратация – ако не пиете достатъчно вода, особено през лятото, има опасност да се дехидратирате. През летните дни потенето е по-обилно, а оттам и загубата на вода. Ето защо е важно да я компенсирате, за да се чувствате добре, да имате енергия и да не сте замаяни.
Проблеми с ушите – възможно е възпаление на вътрешното ухо на предизвиква замаяността ви. Може да става дума за бактерия или обикновен вирус, който обаче трябва да се лекува, за да се почувствате по-добре.
Вертиго – възпаление или нараняване на вътрешното ухо може да предизвика гадене, замайване, силно виене на свят. Може да се губи равновесие. Непременно се консултирайте с личния си лекар по въпроса.
Синдром на Мениер – той се изразява в натрупване на излишна течност във ухото, което може да причини бучене в ушите и замайване. Незабавно потърсете помощ, защото има опасност да загубите слуха си при това състояние.