Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

9 съвета от психолог как да спорим с нарцисист

29 април 2021, 11:00 часа

Кой е нарцисист?

Характерните черти на нарцисите са:

·         арогантно поведение;

·         ниско ниво на съпричастност;

·         постоянно търсене на разпознаване и внимание;

·         чувствителност към критика;

·         трудности при контролирането на емоциите.

Съществуват различни форми на нарцисизъм - от по-леки до тежки. Най-често нарцисистите не са уверени в себе си, така че аргументацията им по време на спор не е насочена към разрешаване на конфликта, а към защита на собственото им крехко его.

Защо е невъзможно да се спори с нарцисисти?

Конфликтите са много важни в една здрава връзка - те ви позволяват да чувате мнението на другия с уважение, евентуално да посочвате слаби места, а също така да стигнете до някакво окончателно решение и компромис. Целият този сюжет е невъзможен в случай на спор с нарцисист. Може да се прояви във фрази като „никога не се е случило“, „спрете да правите от мухата слон“, „нямате право да се обиждате / да чувствате тези емоции“.

Нарцисистът няма да признае вината си - той ще защити до последно позицията, че е прав, а всички останали лъжат или не разбират ситуацията. Има обаче съвети, които могат да ви помогнат да преминете през спор безопасно и без да губите емоционални ресурси.

Не приемайте всички конфликти

Повечето конфликти с нарцисисти са загуба на време и трябва да се избягват, когато е възможно.

Бъди спокоен

Ако започнат да викат, не правете същото и вие. Представете си, че общувате с ядосан 3-годишен - говорете със спокоен и премерен тон.

Не се защитавайте и не се обяснявайте

Когато спорите с нарцисист, запомнете едно - този човек не се опитва да ви чуе и разбере. Той има своя ясна позиция, която ще докаже до последно.

Придържайте се към основната линия на конфликт

В конфликт, нарцисистите обичат да се отклоняват от темата и да избягват първоначалния въпрос, доколкото е възможно - особено ако смятат, че техните разсъждения по никакъв начин не работят.

Не си спомняйте стари обиди (дори ако нарцисистът го направи сам)

По време на конфликт нарцисистите ще си спомнят грешки и истории, които са на много години. Запомнете - не е нужно да се оправдавате за тях. Опитайте да кажете: „Добре, нека запазим фокуса върху текущия проблем, иначе никога няма да се го решим“.

Не забравяйте, че винаги можете да прекратите разговора.

Ако конфликтът ескалира до крясъци и обвинения, винаги можете да прекратите разговора.

Докарайте нарцисиста до скука

Нарцистичните индивиди обичат да спорят и да крещят. Те ще провокират, обиждат и оказват натиск върху слабите места. Най-вече ще бъдат раздразнени от вашето спокойствие - в един момент просто ще им омръзне. Не бъдете източник на сила и ресурси за нарцисиста.

Спорът с нарцисист е много досаден и отнема енергия. Довеждането на спора до край, обаче, не е лесно. Някои фрази могат само да разпалят нарцисиста, например: „Никога повече няма да обсъждам тази тема с вас“. Опитайте по-мека, по-спокойна версия: „Мисля, че казах всичко, което исках“. След това не продължавайте дискусията.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес