Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

7 начина да се откажете от алкохола

19 януари 2022, 09:05 часа

Алкохолната зависимост е едно от най-сложните психични разстройства, които с течение на времето се влошават и зависимостта вече е и физическа. И ако на психологическо ниво човек често може да се справи сам със пристрастяването, то на етапа на физическа зависимост е необходим прием на лекарства, предписани от специалист.

Още: Защо много хора пият ябълков оцет всяка сутрин

Още: Стихотворение на деня, 27 декември, от Димчо Дебелянов

Ако сте се сдобили с навика да пиете сами, това също не е много оптимистичен знак. В случая се опитвате да замените общуването с хора с алкохол. 

Ако постоянно сте в състояние на хронична тревожност и алкохолът е единственият начин да се справите с тревожността - това означава, че сте попаднали в порочен кръг.

Независимо от това на какво ниво е пристрастяването ви към алкохола, има 7 начина да се справите с него. Но в някои случаи това е невъзможно да се случи без намесата на специалист.

Още: Успяват ли мъжете наистина да преодолеят първата си любов

Още: Как да подобрим оросяването на мозъка по естествен път?

 1. Определете период, в който няма да консумирате никакъв алкохол

Идеята завинаги да се откажат от алкохола, ужасява всички с алкохолна зависимост. Поради тази причина те просто продължават да пият, а някои дори се утешават с мисълта, че в даден момент ще спрат да го правят.

Откажете се веднага! И определете за себе си период на пълно въздържание, например - 21 дни. Смята се, че именно за този период токсините от алкохола се елиминират напълно от тялото. 

Още по-добре е да си зададете срок от 2 месеца. През това време (в зависимост от тежестта на проблема) черният дроб, сърдечно-съдовата система и бъбреците ще се възстановят, а всички токсини ще напуснат стомашно-чревния тракт. Това веднага ще се отрази на кожата на лицето ви. 

Още: Стефановден 2024 - поверия, традиции и обичаи

Още: Къде да отидем на почивка през зимата в България

2. Приемете въздържанието от алкохол като подарък към тялото ви

Опитайте се да оцените правилно стъпката, която предстои да предприемете. Приемете я за подарък към вашето тяло, което изнемогва от претоварване с токсини.

Мотивацията също ще ви помогне. Направете го заради здравето, детето ви, кариерата или репутацията ви. Всеки един аспект от живота ви може да ви мотивира да спрете временно или завинаги консумацията на алкохол.

3. Пресметнете колко пари харчите за алкохол

Изчислете точно колко харчите за алкохол на месец. Отделете тази сума от заплатата си и си купете нещо, от което се нуждаете - мобилно устройство, по-удобен диван, билет за театър или нови дрехи. Със сигурност ще изпитате удовлетвореност от покупката си.

4. Изхвърлете алкохола от дома си

Не позволявайте нищо да ви изкуши. Отървете се от алкохола в дома ви.  Също така известно време не влизайте в магазини, които продават алкохол или просто заобикаляйте рафта със спиртните напитки.

5. Избягвайте алкохолните партита

Разбира се, това ограничение не е за цял живот, а само докато не изградите навика да не пиете. През първите месеци на въздържание се опитайте да не посещавате събития, на които се консумира алкохол.

6. Информирайте се за последствията от алкохола

Ако изброените по-горе методи не работят, информирайте се за вредата от алкохола и последствията, които той може да окаже върху здравето ви. При много хора този метод помага да се откажат от алкохола за известно време или дори завинаги.

7. Намерете добър заместител на алкохола

Спорт, пеене, танци, рисуване, риболов или любимото ви хоби, или просто откриването на нов талант - всичко това помага да се откажете от вредния си навик.

Не скучайте в свободното си време, точно в такива моменти могат да ви връхлетят куп неконструктивни мисли.

Спете достатъчно, хранете се добре, четете книги. Със сигурност всичко това ще помогне на тялото ви да започне самостоятелно да произвежда хормони на щастието и то няма да има нужда от алкохол, за да стимулира този процес.

Важно: Статията е с информативен характер и не може да замести консултацията със съответния специалист, както и да отмени назначеното от него лечение!

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес