Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

7 начина да проверявате по-малко телефона си и да се „върнете“ към реалността

19 август 2024, 14:05 часа

Според изследване ограничаването на използването на социални медии до 30 минути на ден може значително да намали депресията и самотата.

Още: Какво да подарим на любимата за Свети Валентин

Още: За зиморничави: Ето къде се намира най-топлият град в България

Пълна чистка

Нашите джаджи, подобно на домовете ни, понякога също се нуждаят от цялостно почистване. Премахнете безполезните приложения. Престанете да следвате акаунти, които ви карат да се съмнявате в себе си. Изтрийте стари публикации и контакти в социалните медии, които никога повече няма да използвате. Освен това преместете различни видове икони на приложения на различни екрани на устройства.

Кога разбираме, че сме пристрастени към телефона?

Още: Кои ястия за Свети Валентин ще стоплят сърцето на вашата половинка

Още: 6 начина да превърнете Свети Валентин в незабравимо преживяване

Съзнателен контрол

Помислете как бихте искали да използвате телефона си и поемете инициативата. Само вие решавате кои известия заслужават вашето внимание. Вие решавате колко пъти на ден трябва да проверявате имейла и социалните медии. А също и кога да сме във връзка и кога е време да забравим за съществуването на смартфона.

"Аналогово" хоби

Универсалността на джаджите е основният им недостатък: плейър, вестник, телевизор, пощенска кутия, кино и трудова борса, услуга за запознанства, камера, компас и линийка - това и много повече се побират в компактното тяло на едно устройство и реалният живот до голяма степен е заменен от цифров живот. Четете хартиени книги или използвайте отделно устройство. Пазете си бележник, ако прекарвате много време във водене на електронни бележки.

Още: Колко градуса трябва да е температурата в хладилника през зимата?

Още: Как да се справим с пришките от обувки?

Семейни правила

В много семейства не е обичайно да използвате телефона на масата за вечеря. Заслужава да се отбележи, че правилото важи за всички членове на семейството, а не само за децата. Можете също така да зададете ограничение във времето - например да изключите устройствата заедно в 21-22 часа. Не забравяйте, че вие ​​сте модел за подражание.

Как да се освободим от пристрастяването си към смартфоните?

Приоритет на отношенията „лице в лице”

Направете избор в полза на този, който е до вас. Изключете телефона си от полезрението, когато сте в компанията на друг човек, независимо дали вечеряте, гледате филм или излизате на разходка. Не принуждавайте любимия човек да се бори с джаджа за вашето внимание.

Редовен дигитален детокс

Не е нужно да изключвате телефона си и да се взирате в часовника, докато чакате почивката ви в реалността да приключи. Просто оставете смартфона си у дома, когато не ви трябва, като например когато пазарувате хранителни стоки, отивате на фитнес или на разходка..

Разговори вместо кореспонденция

Може би един от най-нездравословните навици на дигиталната ера е да пишете на тези, които са в една къща или дори стая с вас. Според статистиката около 60% от хората са имали подобно преживяване – тревожна тенденция, нали? Ако имате да кажете нещо, кажете го на глас. Не пренебрегвайте телефонните разговори, когато е важно да споделите емоции с тези, които са далеч. Още по-добре, насрочете срещи на чаша кафе, за да разговаряте очи в очи, вместо безкрайна кореспонденция.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес