Влажността на въздуха и качеството му влияят върху психическото и физическото състояние на човека. Оптималното ниво на влажност е 40-60% при температура 18-24 градуса в помещението.
Сухият въздух причинява кашлица, болки в гърлото, повишена алергия, сухи лигавици, обостряне на астма, чести настинки, чуплива и суха коса, нарушения на съня, главоболие, умора, апатия, лошо настроение.
Най-лесният начин да върнете нивата обратно към нормалното е да купите овлажнител, който ще поддържа определен процент влажност. Но има и други начини.
1. Как бързо да овлажните въздуха в стаята?
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Мокрото почистване ще помогне не само да овлажни, но и да направи въздуха по-чист. Влагата, която ще се изпари от повърхностите, ще насити микроклимата с частици вода. В този случай са подходящи всякакви средства: влажна кърпа, парогенератори, парни мопове.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Как да овлажним въздуха вкъщи, без да купуваме скъпи уреди
2. Вентилация
Проветряването през зимата и есента трябва да стане навик, тогава няма да има проблеми с нивото на влажност. Най-добър ефект може да се постигне, ако прозорецът се отвори по време на дъжд или сняг. Но не трябва да държите рамката отворена цял ден, особено при минусови температури. Напълно достатъчно е 3-4 пъти по 15-20 минути.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
3. Сложете фонтан
Декоративният фонтан ще украси всяка стая и в същото време ще овлажни въздуха. Основното е да се следи чистотата и нивото на течността в резервоара. Шумът на водата е релаксиращ, но не всеки ще хареса постоянното ромолене, особено през нощта.
4. Аквариум
Подобно на фонтан, аквариумът насища атмосферата с водни капчици. Освен това плуващите риби успокояват нервната система, харесват ги възрастни и деца. Трябва да се помни, че домашните любимци изискват внимателна грижа: хранене, почистване на стените и дъното и т.н.
Как сами да пречистваме въздуха в стаята от вируси?
5. Стайни растения
Много стайни растения имат способността да натрупват течност и след това да я освобождават обратно в атмосферата (например хлорофитум). Пръскането на листата също влияе върху влажността на въздуха. Но "оранжерията" няма да ви позволи да отсъствате дълго време от дома.
6. Сушене на дрехи
Друг ефективен метод за повишаване на влажността в помещението е изсушаването на прането. Особено ако се налага да го правите често. Ако не миете често, тогава не трябва да се разстройвате. Можете периодично да поставяте хавлиена кърпа, навлажнена с вода, върху сушилнята.
7. Пулверизатор
Лесен и достъпен начин да направите въздуха влажен е да пръскате течност от спрей бутилка. За по-дълготраен ефект напръскайте върху пердета или мека мебел.
Как да овлажним трайно сухият въздух вкъщи
8. Съд за вода
Лесен метод за поддържане на комфортно ниво на влажност през цялата година. Трябва да поставите няколко съда из апартамента, така че овлажняващият ефект да е по-добър.
9. Чайник
Има два варианта: сложете вода в чайник или тенджера да заври, поставете я на масата, така че парата да овлажнява въздуха. Можете да добавите няколко капки евкалипт, за да дезинфекцирате въздуха.
10. Баня
Един от най-лесните начини е да оставите вратата отворена след душ или вана.
11. Хидрогелни перли
Хидрогелът е вещество, което има добри абсорбиращи свойства. Абсорбира влага до 200 пъти повече от размера си. Първо, гранулите набъбват и след това започват бавно да го освобождават във въздуха.