Анекдотите за медицински грешки не са толкова смешни, ако се замислим за статистиката на реалните такива случаи.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Повече, отколкото трябва
Хершел Ралс се събудила след операция за отстраняване на раков тумор на пикочния мехур, но заедно с тумора хирурзите отстранили и гениталиите. Според пострадалала лекарите не я предупредили за възможността за подобно развитие на събитията. Според резултатите от хистологията отстранените органи били напълно здрави. Съдът признал лекарите за виновни за лекарска грешка и ги задължил да платят на пациентката необходимата сума.
"Не този бъбрек"
– приблизително такава фраза чул пациент на една от клиниките в САЩ, когато се събудил след операция за отстраняване на болен бъбрек. Както разбирате, бил отстранен здравият. Грешката възникнала поради това, че здравият орган бил отбелязан като болен в картата на пациента.
"Не това око"
било оперирано на четиригодишен пациент в Орегон. Докторът открил грешката си едва в края на процедурата. „Не разбирам какво се е случило в операционната“, казал докторът, без да намери никакво обяснение или оправдание за грешката си.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Не този пациент
Попадайки в болницата, ние се оставяме в ръцете на лекарите, вярвайки, че те знаят какво правят. Уви, има изключения. И така, медицинска сестра уверено препоръчала бременна пациентка на име Кери за компютърна томография. Виждайки съмнението на лицето на бъдещата майка, служителката на клиниката я убедила, че именно това изисква лекарят. Оказало се, че в спешното отделение има две жени на име Кери и томографията била необходима на другата пациентка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Сувенир от хирурга
След успешна операция за отстраняване на раков тумор пациент продължил да се оплаква от силна болка. Отначало му казали, че така трябва да бъде след операцията. Но месец по-късно лекарите открили източника на болката: 13-сантиметров инструмент бил забравен в тялото на пациента. Тази грешка струвала на клиниката 97 хиляди щатски долара, след като пациентът успешно осъдил лечебното заведение.
Неподходящ донорен орган
бил трансплантиран на американска пациентка, а грешката струвала живота на 17-годишно момиче. Сърцето и белите дробове, които ѝ били трансплантирани, не отговаряли на кръвната ѝ група: медицинският център, който извършил операцията, не проверил органите за съвместимост преди трансплантацията. Пациентката не издържала втората операция, предназначена да коригира ужасна грешка.
Твърде много зъби
- така очевидно решил дентистът в една от клиниките в Индиана и отстранил всички зъби на пациента. Пациентът, обръщайки се към специалиста, разчитал на отстраняване на максимум три зъба. Представете си изненадата му, когато вместо три загубил всичките тридесет и два зъба.
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Недостатъчна анестезия
Филмите нерядко изобразяват как пациентът се събужда на операционната маса по време на хирургическа намеса. Настъпва паника, добавя му се упойка и всичко завършва щастливо. В действителност може да се случи много по-лошо. Пациентката Ерин Кук се събудила по време на операцията. Наркозата действала по такъв начин, че тя усещала всичко, което се случва, но в същото време не можела да каже за това: мускулите ѝ били толкова изтръпнали, че не можела по никакъв начин да покаже, че е в съзнание. Лекарите обяснили случилото се с това, че апаратът за инхалационна анестезия пропускал въздух и пациентката получила само 5% от анестезията, която лекарят ѝ приложил.
Лекарство на грешно място
Деветнадесетмесечна пациентка от Небраска била приета в болница със стомашно-чревно разстройство. Предписаното ѝ лекарство трябвало да се въведе в сонда за хранене. Сестрата допуснала непоправима грешка, като инжектирала предписаното лекарство в централния катетър, водещ не към хранопровода, а към сърцето на малката пациентка.
Няма кой да подаде чаша вода
Двадесет и две годишен жител на Лондон станал жертва на небрежност от страна на медицинския персонал. Два дни той искал вода, но и лекарите, и медицинските сестри пренебрегнали молбата му. Пациентът се обадил в полицията, докато бил на болничното легло, но и това не го спасило. На втория ден, без да утоли мъчителната си жажда, британецът починал от обезводняване. Персоналът на болницата твърдял, че пациентът се държал агресивно и че жаждата била негова натрапчива идея.