Регистрираните досъдебни производства за престъпления, свързани с нанасяне на телесна повреда в условия на домашно насилие, значително нарастват след приемането на новите методически указния и стандартизирането на работата на МВР. Това стана ясно на пресконференция по повод започналата Национална кампания „Никога повече насилие у дома“ и отбелязването на 16-те дни срещу насилието, основано на пола в Пловдив.
В нея участваха ст. инспектор Николай Бабов, директорът на ОД на МВР - Пловдив ст. комисар Георги Машонов, началникът на отдел „Охранителна полиция“ комисар Красимир Аргиров, Женя Петкова - заместник-кмет „Финанси, общинска икономика и социална политика“ в Община Пловдив, председателят на Районен съд – Пловдив Иван Бекяров, административният ръководител на Районна прокуратура – Пловдив Петър Петров, началникът на отдел „Закрила на детето“ към Дирекция „Социално подпомагане“ Вероника Баяндурян и адв. Милена Кадиева, основател и управител на Фондация ДА.
Още: Главен инспектор в МВР: 15% е ръстът на мъжете, жертви на домашно насилие
За първото шестмесечие на 2024 г. има 119 досъдебни производства, а за същия период на предходната година са били 21, съобщи ст. инспектор Николай Бабов, районен координатор по Закона за защита от домашно насилие към Областната дирекция на МВР в Пловдив.
В Районната прокуратура в Пловдив от началото на годината досега са новообразувани 308 досъдебни производства за домашно насилие или неизпълнение на заповед за домашно насилие. От тях близо една трета са бързите производства. 72 са стигнали до съд, 56 от тях са внесени със споразумение.
Още: Ръст на заповедите за защита от домашно насилие през 2024 г.
От началото на годината досега в ОД на МВР – Пловдив са постъпили 497 заповеди за защита от домашно насилие, като 360 от тях са за незабавна защита, а 137 заповеди за защита с указани мерки за изпълнение. През миналата година те са били 333, което означава, че има сериозно завишение от 49%.
„Регистрираните досъдебни производства във връзка с извършено престъпление за нанасяне на лека телесна повреда в условия на домашно насилие значително нарастват. Като за първото шестмесечие на 2024 година са 119 досъдебни производства. Само за 2023 за същия период са били 21. Това е много висок процент“, категоричен е ст. инсп. Бабов.
„Едва една четвърт от делата стигат до съда. Все още най-големият проблем, с който не можем да се преборим е факта, че минавайки известен период от време жертвата от домашно насилие, пострадалото лице се отказва от показанията си като не желае да съдейства на правораздавателните органи“, съобщи районният прокурор Петър Петров.
В Кризисния център към отдел „Социално подпомагане“ в Пловдив за тази година са потърсили 6 майки с 5 деца, жертви на домашно насилие, каза началникът на отдел „Закрила на детето“ към Дирекция „Социално подпомагане“ Вероника Баяндурян.
Още: "Нито една повече": Започват протести срещу насилието над жени
Адвокат Милена Кадиева от Фондация ДА сподели пред медиите за случай на жена с две дъщери – на 16 и на 3 години, от Пловдив, жертви на домашно насилие. В конкретния случай в рамките на две години институциите и неправителствени организации са оказали социална, правна, психологическа и икономическа подкрепа на жената с двете момичета. Трите вече живеят извън Пловдив, оказана им е също помощ за започване на работа на жената, децата са приети съответно в училище и детска градина. Така майката и двете момиченца, с помощта на институциите и защото потърси помощ, успяха и започнаха нов живот на чисто, подчерта адвокат Милена Кадиева. Според нея повечето регистрирани случаи на домашно насилие през последната година не означават, че насилието расте, а просто сега жертвите осъзнават своята роля на потърпевши и по-често търсят помощ и отстояват правата си.