Фалшиво положителните резултати на тестовете за наркотици за съжаление могат да достигнат до 30-40, дори 80% фалшиво положителни резултати. Това каза проф. Добрин Свинаров - началник на Централната клинична лаборатория по терапевтичен лекарствен мониторинг и клинична фармакология към Александровска болница.
Още: След изслушването на служители на ГДБОП: Ивайло Мирчев с обвинения за чадър над контрабандата
Още: На първо четене: Свалиха границата за алкохол при шофьорите
Още: Заради грешен резултат от наркотест: Мъж загуби работата, дома и семейството си
Зачестиха случаите известни личности да бъдат задържани от полицията за шофиране с наркотици или алкохол в кръвта. Последният - с „Мис Силикон" Катрин Йорданова.
Още: Представил се за полицай: 28-годишен взе пенсията на възрастен човек
Още: "БОЕЦ": Комисията за личните данни ни глоби по сигнал на Вежди Рашидов
Въпреки мерките на правителството стотици водачи все още чакат с месеци да излязат резултатите им. „Има основно правило, което се спазва при изследване на биологиен материал. Полеви тест и потвърждение. Не е достатъчно да получим положителен резултат, за да направим заключение на база скрининг. Трябва метод от по-голямо равнище", каза проф. Свинаров.
Още: Революционни промени на пътя: Предлагат прагове за употреба на 7 вида наркотици
Още: Без книжка и с крадени номера: Гониха рецидивист с куче и дрон
Още: Източвали здравната каса: Арестуваха 7 лекари
Той обясни, че обичайно фалшиво отрицателните резултати са от порядъка на 10 до 15%. „Но фалшиво положителните резултати за съжаление могат да достигнат до 30-40, дори 80% фалшиво положителни резултати. Следователно не можем да вземем никакви решения – медицински, съдебно-медицински или полицейски на базата на резултати от пресяващия полеви тест", обясни проф. Свинаров. Кръвната проба дава най-голяма тежест, добави той пред bTV.