Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българска фирма в италианска афера за измама с фалити, кой стои зад нея?

19 юли 2021, 10:30 часа • 8883 прочитания

Българската фирма "Яаз" ООД се оказа в центъра на прокурорско разследване в Италия, водено срещу деветима души за измама с фалирали бизнеси.

Още: Антон Златанов: "Гранична полиция" е готова за Шенген

Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър

"Девет души на подсъдимата скамейка за катастрофата Mio Dino, обвинени от прокурора на Порденоне, написа преди дни италианският вестник „Кориере дела Сера“ .

 

 

Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер

Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“

 

(Скрийншот от заглавието на "Кориере Дела Сера" с описание на катастрофата "Мио", в която е замесена българска фирма)

Прокурорът Рафаеле Тито поиска обвинение срещу 9 души, включително някои членове на семейство Мио - име, свързано с мебелната индустрия, но и с футбола на Портогруаро.   

Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“

Още: Пети ден продължава търсенето на детето със Синдром на Даун

Прокурорът обвинява Джузепе Мио (68-годишен), Франческо Мио (63-годишен, бивш президент на Портогруаро Сумага Калчо), в предполагаемата злоупотреба с имоти. Привлечени са към делото като съучастници също Даниела Виван (69 г.), Егле Нигрис (59 г.), Елена Мио (38 г.), Андреа Мио (35 г.), Алесандра Мио (42 г.) и Паоло Мио (35 г.). 

Деветият, посочен от прокурора, е 48-годишният адвокат Алесандро Битонти от Модена. Според обвиненията именно Битонти е бил съветник за създаването на тръст - My Trust, върху който да предаде активи за недвижими имоти, за да ги възложи на българска компания Yаaz Srl.

 

(Фирмата "Яаз", за която се твърди, че към нея са прехвърляни пари и имоти от Италия)

Според италианската прокуратура, групата предлагала на италиански фирми, заплашени от фалит, да прехвърлят имуществото си в България, за да не бъде запорирано и с него да се покрият дълговете към кредиторите им.

Италианската прокуратура счита, че малко по малко, чрез банкови преводи, уж за издадени фактури, съответните компании преливали парите и имотите си към доверени лица в България - My Trust от фирми на фиктивни лица, където се преливали милионите евро. Изрично е посочена обаче една фирма в България – с нищо неизвестната "Яаз" ЕООД - София.

Когато италианският съд трябвало да се намеси в процеса по несъстоятелност, компаниите се оказвали „празни кутии“, а кредиторите нямало какво да получат.  

Например компанията Immobiliare Mio Dino snc бива обявена в несъстоятелност от съда в Порденоне през ноември 2016 г., но във фокуса на следователите попадат и три други фалита, случили се между 2015 и 2017 г. Сред тях са процедурите по несъстоятелност Mio Dino Interior Design, Veneto Real Estate и Immobiliare Dgf. 

(Изглед от гр. Порденоне, в чийто съд предстои изслушването на обвиняемите)

На тръста се прехвърляли недвижими имоти, възлагани на българска компания "Яаз" ООД (към момента ЕООД – б.р.), наречена в прокурорските документи "доверено лице".

Вили и сгради

Става въпрос за общо около 10 апартамента плюс индустриален склад, намиращ се в Сумага, който, според обвинението, Франческо Мио бил насочил по същия път към София, но без да събира и цент от договорената при продажбата сума. 

Списъкът с имоти, предаден на „довереното лице“ и върху които са насочени разследванията, ще бъде по-дълъг и ще включва вила в Бибионе, апартамент в Белуно и две къщи в Портогруаро. 

Прокурорът твърди също, че Франческо Мио и Джузепе Мио биха пренасочили значителна сума чрез изтегляне от акционери в други инвестиционни компании. В този случай общата сума ще бъде 7,5 милиона евро. 

Предстои да бъде определена датата за предварителното изслушване, когато всички обвиняеми ще могат да изяснят позициите си пред съдията.

Кое е въпросното "доверено лице" или My Trust в България?

Фирмата „Яаз“ е регистрирана през юли 2014 година от италианските граждани Антонино Ромео и Фабио Палазини с капитал от 100 лева. Двамата са с равни дялове, а адресът е: София, бул. „Джеймс Баучер“ №76А, ет. 3. На същия адрес са вписани над 94 компании, сред които „Замунда.нет“, „Брейн Тръст“, „Българска асоциация на хазартните дейности“, „Макс Медикъл Фарма“ и още множество основно с предмет на дейност покупко-продажба на имоти и консултантски.

Предметът на дейност на „Яаз“ е изключително широк и включва почти всичко, незабранено от закона.

Още същата година – декември месец, новосъздадената компания бива продадена на „СТЕМАК ЗВИЛУПО ТЕКНОЛОДЖИКО МАКИНЕ. БИ ДЖИ“ ООД. Съдружници при купувача са посоченият по-горе съветник - адвокат Алесандро Битонти, и 77-годишният българин Валентин Сарафов от Костинброд. Фирмата е със седалище в село Безден, Костинбродско.

(Смяната на Ромео с адв. Битонти)

През юли 2016 г. собственикът вече е друг италианец – 49-годишният Карло Интермите, а през май 2017-та бива придобита от 79-годишния Джулиано Галези, също от Италия. В продължение на повече от две години – от края на 2014 до юли 2016 г. управител на „Яаз“ е адв. Битонти. Джулиано Галези поема управлението на дружеството именно от този юрист във времето, за което прокуратурата на Италия твърди, че е станало прехвърлянето на пари и имоти.

Триото – „Яаз“, „Стемак“ и Валентин Сарафов, пък са съдружници във фирмата „Прометео Инвестименти БГ“, чийто адрес е на ул. „Стражица“ №7, ет. 2, офис 17 в София. „Прометео“ е с 1000 лева  капитал, създадена е също през 2014 г.

Какви са финансите им?

„Яаз“ има публикувани в Търговския регистър само два годишни финансови отчета. За 2016-та сумата на актива и на пасива е едва 92 000 лева, като и предходната година. В следващата 2017 година тя е леко увеличена – на 96 000 лв.

„Стемак“ има само един годишен финансов отчет. За 2016-та година сумата на актива и пасива е 1 665 000 лв. - точно, колкото и предходната.

 

(Само в "Стемо" има солидни суми в определен период от време. От публикувания годишен финансов отчет обаче не стават ясни източниците им)

„Прометео“ има публикуван ГФО също само за 2016 г., който сочи актив и пасив от 212 000 лв. – еднакъв с този от предходната година.   

Справка в българския Имотен регистър сочи, че на фирмите не се водят никакви имоти. Тоест, според българските бази данни в Търговския и Имотния регистър фирмите, в които участие имат адвокатът Алесандро Битонти и Джулиано Галези, не са особено състоятелни, с изключение на „Стемак Звилупо Текнолоджико Макине Би Джи“. За последно тя отчита над 1,6 млн. лева приходи и разходи, но след това изведнъж престава да действа. Има декларации, подадени в Търговския регистър за следващите години, че не е извършвала дейност.

Отделно от Джулиано Галези, адв. Битонти има други две фирми в България. Едната е „Сипа Биопакеджинг“ ООД, София. Съдружници в нея от 2015-та са с Карло Интермите и Томасо Ловати до юни 2017-та. След това юристът прехвърля дяловете си на друга фирма на сънародника си Томазо Ловати - „Ла Нумеро Уно“ ЕООД.

Втората е „Чи Би Сервици Би Джи“ ООД, създадена през 2013 г. в София. В нея адвокатът е съдружник с българката Яна Георгиева (48 г.).

Всичките описани дружества са с изключително широк периметър на дейност. Почти не остава нещо, което една фирма може да прави, да не е обхванато. Отчетите им обаче са доста пестеливи и не дават никаква информация за източниците на приходи, за наличен персонал, за предизвикателства и намерения.    

Какво пишат още медиите в Италия?

Франческо и Джузепе Мио, като администратори на „Mio Dino Interior Design“, заедно с адвокат Битонти са разследвани също за това, че са отвлекли от компанията, която е фалирала през 2015 г., стоките, присъстващи в шоурума и в склада, за сума от 605 000 500 евро, каквито никога не са плащани в полза на Yaаz srl (Яаз ООД – б.р.). Отделно от това са пренасочени пари в брой и парични еквиваленти на стойност 155 хиляди евро в полза на Nimio srl (собственост на Paolo Mio от Венеция – б. р.) за закупуване на инвестицията, държана в спа Faram. Към тях прокуратурата добавя и други леки престъпления за измамен фалит“, описва друго издание „Messaggero veneto“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес