Учени от Великобритания, Франция и САЩ откриха на марсианския екватор воден лед, след като анализираха данните от неутронния спектрометър на орбитиращата сонда "Марс Одисей", съобщи Life.
Още: Колкото футболно игрище: Астероид може да удари Земята през 2032 година (ВИДЕО)
Още: Слънчевата система се управлява не само от гравитация, но и от други сили
Специалистите констатирали, че в екваториалните области на тази планета под почвата са концентрирани големи количества водород. Толкова големи, че могат да бъдат обяснени единствено с наличието на големи масиви воден лед.
Изследователите използвали данните от кръжащия от повече от десет години космически апарат "Марс Одисей", намиращ се в орбитата на Червената планета.
Неутронният спектрометър, монтиран на борда на сондата, регистрира неутроните, излитащи от марсианската почва и съдържащи водород. Тези частици се отделят при съприкосновението с космическите лъчи с марсианската почва, допълва агенция КРОСС.
Още: Магнитни бури за седмицата 27 януари - 2 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: SpaceX ще изстреля 23 спътника Starlink в орбита от Калифорния
По енергията на тези нутрони може да се определи колко ефективно поглъщат частиците космическите лъчи. Ако почвата е наситена с водород, поглъщането става особено ефективно, а скоростта на излитащите от почвата неутрони става съвсем малка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?