След метеоритния поток „Персеиди“ космическото шоу през август 2021 година продължава със сезонна „Синя луна“ тази вечер, предава БНР.
Синя Луна (на английски Blue Moon) е названието на второто пълнолуние в рамките на един календарен месец. Повечето години имат 12 пълнолуния, появяващи се по веднъж на всеки месец, но в някои години се появяват по две пълнолуния в един месец. Тогава втората Луна се нарича „синя“.
Явлението няма нищо общо с цвета на Луната, отнася се единствено до периодичността на фазите ѝ и се наблюдава веднъж на две години и половина.
Последната такава синя луна беше на 31 октомври м.г.
Има и друго определение за Blue Moon като третата от четири пълни луни за един сезон. Именно сезонната Синя Луна е днес, а последната се случи на 18 май 2019 г.
През последните години хората използват името Blue Moon за тези два вида луни: втора от две пълни луни в календара за месец или трета от четири пълни луни в един сезон.
Наименованието идва от английския език от идиоматичния израз „Once in a Blue Moon“, използван в разговорната реч, в поезията и музиката, за охарактеризиране на нещо, което може да се случи изключително рядко или никога, подобно на българския израз „Когато цъфнат налъмите“.
В най-буквалното си значение „синя Луна“ се появява, когато Луната (не е задължително да е пълнолуние) изглежда синя, погледната с невъоръжено око. Това по принцип се среща много рядко. Ефектът може да се получи от дим или частици прах в атмосферата, каквито са се появявали след горски пожари в Швеция и Канада през 1950 г. и след изригването на Кракатау през 1883 г. Изригването на вулкана изхвърля огромно количество прах и създава илюзията, че Луната е синя, за почти две години. Частиците в атмосферата трябва да са около един микрометър в диаметър.