Роботът "Фила" на сондата "Розета" днес започна да изпраща впечатляващи снимки на кометата Чурюмов-Герасименко, макар че е кацнал в сенчест район и е застанал в неудобно положение - единият му крак е "във въдуха", предаде Франс прес. Това е свързано с риск от намаляване ефикасността на слънчевите му батерии, предаде БТА.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
Спуснат от европейската сонда "Розета" след 10-годишно пътуване в Космоса, роботът кацна върху ядрото на кометата, т.е. на предварително планираното място.
"Харпуните, които трябваше да го фиксират към повърхността на кометата, обаче не се задействаха и "Фила" направи огромен скок на разстояние около 1 км - заяви един от ръководителите на мисията Стефан Уламец на пресконференция в седалището на Европейската космическа агенция в Дармщат. - След това роботът направи още един по-малък скок, преди да се стабилизира върху повърхността на кометата. Сега разбираме по-добре как е станало кацането, но все още не знаем къде точно се намира роботът."
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
Модулът не е фиксиран към повърхността на кометата, но инструментите му функционират и изпращат снимки и данни. "Те сочат, че "Фила" се намира върху почти вертикален склон, а единият му крак е "във въздуха" или по-скоро е насочен към космическото пространство - отбеляза Жан-Пиер Бибринг от екипа. - "Фила" е в сянка и с това е свързана част от проблема. Роботът е осветяван от слънчева светлина едва един час и половина дневно, вместо нужните за функционирането на слънчевите му батерии 6-7 часа дневно."
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята
Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)