Учените възнамеряват да разкрият тайната на стареенето на тялото след изследване на мускули, изпратени в Космоса, съобщава Sky News.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
Специалисти от Университета в Ливърпул възнамеряват да изпратят фрагменти от човешки мускули в Космоса, за да анализират ефекта на безтегловността върху човешкото тяло. Мускулните клетки с размерите на оризово зърно ще бъдат поставени в специални 3D отпечатани контейнери. Товарът ще бъде изпратен от Космическия център "Кенеди" във Флорида до Международната космическа станция (МКС) днес, 21 декември.
Прототипът ще бъде в околоземна орбита до януари 2022 г. През цялото това време през мускулния фрагмент ще се подава малък ток, стимулиращ съкращаването на тъканите. Учените смятат, че в Космоса протича процес, подобен на стареенето на тялото, поради което мускулите отслабват. В изследването на специалистите ще помогне подобна лабораторна проба от човешка тъкан.
„Всеки космонавт на МКС тренира поне 2,5 часа всеки ден и въпреки това губи доста мускули“, каза професор Малкълм Джаксън. Изследванията могат да обяснят нюансите на стареенето и да предложат как може то да се забави.
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
Уточнява се, че оборудването за експеримента е произведено от компанията Kayser Space в Оксфордшир. То ще гарантира безопасността на пробите и ще предпазва от температурни колебания и претоварвания. Изследването е финансирано от Космическата агенция на Великобритания (UKSA), която е отпуснала 12 милиона паунда.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята
Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)
В средата на декември руски учени разбраха как да поддържат мускулната функция при нулева гравитация и да се борят с атрофията. Експертите предложиха стимулиране на мускулите с инжекция на L-Name, инхибитор на ензима NO-синтаза.
Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)
Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)