Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Космическо време. Върху Земята се изливат свръхбързи дъждове от електрони

01 април 2022, 09:45 часа • 19031 прочитания

Учени от Калифорнийския университет в Лос Анджелис откриха нова форма на космическо време – свръхбързи електронни дъждове, който попадат в земната атмосфера от радиационните пояси, съобщава New Atlas.

Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)

Още: 6 планети се подреждат в дъга в небето, през март ще се присъедини и седма

Сами по себе си дъждовете от електрони не са необичайни и като цяло не представляват заплаха. По принцип електроните, подобно на други заредени частици, се натрупват в областта на земната магнитосфера, която се нарича радиационен пояс на Ван Алън.

Радиационният пояс на Земята се състои от две части:

• Вътрешен пояс, който се намира на надморска височина от около 4 хиляди км;

Още: Джеф Безос така и не може да изведе своя ракета в орбита - нов провал в мисията на Blue Origin (ВИДЕО)

Още: Магнитни бури за седмицата 13-19 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

• Външен пояс, който се намира на надморска височина от около 17 хиляди км.

Електроните в радиационния пояс на Ван Алън (синьо) срещат свистящи вълни (лилаво) и се изливат като дъжд към Северния полюс (червено). Сателитите THEMIS се виждат близо до радиационния пояс, докато ELFIN на Калифорнийския университет в Лос Анджелис се рее над Земята. Изображение: Zhang, et al., Nature Communications, 2022

Слънчевият вятър и слънчевите бури могат да изтласкат част от електроните от магнитосферата и те се спускат в земната атмосфера, предизвиквайки полярните сияния.

Още: "Призрачни ездачи в небето“: Втори американски модул тръгва към Луната

Още: Плутон е уловил Харон с целувка

Какво причинява появата на свръхбързите дъждове от електрони?

Сега учените от Калифорнийския университет в Лос Анджелис (UCLA) са открили нов механизъм, който създава по-големи дъждове от електрони, за който не е било известно преди.

Според учените за това са виновни електромагнитните вълни, които взаимодействат с плазмата в магнитосферата на Земята. Тези вълни дават енергия на електроните в плазмата и ги карат да набират висока скорост. В резултат на това те изпадат от радиационните пояси. Тези дъждове от електрони се движат много по-бързо и имат много по-голям обем от обикновените електронни дъждове.

Два дни магнитни бури. За кого са опасни и какво да правим?

Учените са направили откритието благодарение на данни от микросателитите на проектите ELFIN и THEMIS. С тяхна помощ изследователите изучили дъждовете от електрони и електромагнитните вълни.

Новите данни показали, че има ясна връзка между електромагнитните вълни и свръхбързите дъждове от електрони. Учените също така установили, че подобни събития се случват най-често по време на слънчеви бури.

„Смята се, че космосът е отделен от нашата горна атмосфера, но те са неразривно свързани. Ако разберем каква е тази връзка и как се случва, тя ще предостави много полезна информация. Особено в светлината на факта, че околоземното пространство става все по-важно за навлизането на нови технологии и космическия туризъм“, казва Василис Ангелопулос от проекта ELFIN.

Изследването на учените е публикувано в списание Nature Communications.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес