Странният обект на снимката не е мъх и не е увеличено изображение на вирус. Това е комбинирано изображение на звезда, взривила се преди 10 000 години.
Светлината от този взрив е достигнал Земята през ноември 1572 година и е била толкова ярка, че е затъмнила Венера на небето и се е виждала дори през деня.
Това е станало едно от крайъгълните събития в историята на науката, тъй като е дало на хората да разберат, че небесата са изменчиви, че са непостоянни. Взривът на свръхновата е повлиял на работата на Тихо Брахе, в резултат на което той е станал един от най-великите астрономи на предтелескопната ера.
Свръхновата Тихо, или SN 1572, както днес познаваме тази звезда, с времето е загубила яркост, когато светлината ѝ се е разсеяла, но от 50-те години на ХХ век астрономите отново я засекли, а през 80-те уловили нейни радиосигнатури.
От новото хилядолетие астрономите наблюдават нейните останки с рентгенови телескопи. В резултат се е получила последователност от рентгенови снимки, първото детайлизирано изображение на свръхнова, което показва как се разширява този облак от газ и отломки.
А той прави това с различна скорост в различните части заради вариращите плътности на газовете. Изучаването на свръхновите в последно време поднася доста изненади.
Например в началото на годината астрономите са фиксирали най-яркия взрив на свръхнова за цялата история на човечеството, а физиците са разкрили тайната на раждането на мощните гама-експлозии.
Статията, която обяснява процеса на разширението на свръхновата, е публикувана в arХiv.org.