Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво са „държавно спонсорирани“ атаки и защо Apple премахва термина?

11 април 2024, 17:19 часа • 1268 прочитания

Apple Inc предупреди своите потребители в Индия и 91 други страни, че могат да станат жертви на „атака на наемнически шпионски софтуер“, като изхвърли думата „спонсориран от държавата“, използвана в предишните си сигнали за подобни атаки със зловреден софтуер.

Apple откри, че нападателите са се опитали „дистанционно да компрометират iPhone“, се казва в уведомителен имейл, изпратен до целевите потребители и съобщено от Reuters. По-рано компанията казва на уебсайта си, че нейните известия за заплахи са предназначени да информират и подпомагат потребители, които може да са били подбрани към „спонсорирани от държавата нападатели“. Но последната актуализация на Apple, публикувана на уебсайта в сряда (10.04), казва, че известията за заплахи са предназначени да помогнат на потребителите, „които може да са били индивидуално подбрани за атаки на наемнически шпионски софтуер“.

Също така отбеляза, че подобни атаки са исторически свързани с държавни органи, включително частни компании, разработващи наемнически шпионски софтуер от тяхно име, като шпионски софтуер Pegasus от израелската фирма NSO Group. Премахването от страна на Apple на термина „спонсориран от държавата“ от описанието на уведомленията за заплахи идва, след като многократно се сблъсква с натиск от страна на индийското правителство да свързва подобни нарушения с държавни органи, казва пряко запознат източник.

Още: За какво ЕС ще разследва Apple, Meta и Google?

Опозицията с обвинение

Индийските опозиционни политици обвиниха правителството на премиера Нарендра Моди, че се опитва да хакне мобилните им телефони след съобщенията на Apple през октомври, които предупреждават за „спонсорирани от държавата“ атаки. Apple проведе обширни разговори с индийски служители, преди да пусне последния набор от предупреждения, добави източникът. Не е ясно дали други правителства също са изразили подобни опасения.

Apple и индийското правителство не отговориха веднага на исканията на Reuters за коментар.

Атаките с наемнически шпионски софтуер са редки и много по-сложни от обикновената киберпрестъпна дейност или злонамерен софтуер, според имейла за известие. Apple са изпращали известия за заплахи като тези няколко пъти в годината от 2021г. насам, се казва в имейла с известие, добавяйки, че до момента са уведомили потребители в повече от 150 държави.

Още: САЩ заведоха дело срещу Apple за монопол на пазара на смартфони

Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес