Според българската държава високотехнологичната икономика не съществува. Това написа в свой пост във Фейсбук Доброслав Димитров, председател на Българска работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ) по повод неприемането на организацията в Национален съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). Така, по думите му "в следващите 4 години държавата ще си партнира и ще изработва своите политики заедно с работодателите, които се затрудняват да плащат минималната заплата и тока си".
Димитров обяснява, че комисията, която разглежда документите на организациите, е изпратила на БРАИТ списък с 275 от най-големите им компании, които се “оказали дублирани” в документите на другите кандидатстващи отдавна по същата процедура работодателски организации. И е поискала в едноседмичен срок да предоставят нови пълномощни с новата дата от момента на уведомлението.
Задраскани 1800 компании
След събирането на документите, на БРАИТ е било заявено, че "няма да се броят старт-ъпите - то това какви работодатели са?!”. Така в крайна сметка от документите на БРАИТ са били задраскани 36 000 работни места и 1800 компании.
"Представете си нелепата ситуация, в която ние, мениджъри на сериозни дигитални компании, полагаме съвестно усилия да отговорим на безумни аналогови изисквания, да мъкнем кашони с документи, да стоим с дни и да гледаме как безгласни държавни служители се суетят около хартиени папки в 21-ви век, да обикаляме и да се обясняваме на всякакви чужди мениджъри и инвеститори, че “в България е така”!, пише възмутен председателят на БРАИТ.
Той призовава всички 2913 компании от организацията да изискат от МТСП по Закона за достъп до информация отговор присъстват ли в преброените компании на БРАИТ и също така присъстват ли в преброените компании на други от допуснатите работодателски асоциации.
Още: Защо казионни работодателски организации се страхуват от високотехнологичните компании?
А на тези компании, които бъде потвърдено, че са задраскани като не-работодатели, от БРАИТ предлагат да не плащат данъци и осигуровки, след като за държавата те не представляват икономически субекти.