Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Маските - допълнителната пластмасова заплаха за природата

14 декември 2020, 15:14 часа • 1872 прочитания

В допълнение към икономическия колапс, пропуските в образованието и депресията, причинени от самотния живот, се появи още един нежелан и потенциално траен страничен ефект от пандемията на коронавируса: маски, ръкавици, дезинфекциращи кърпички и други животоспасяващи „лични предпазни средства“, наред с други неща, замърсяват околната среда, пише Washington Post.

След избухването на пандемията маските се превърнаха в задължителен предмет в гардероба на американците, особено на брега на Калифорния, където нивото на носене е високо, отбелязва вестникът. Мнозина обаче се отнасят небрежно към новия аксесоар. В резултат на това маските и други предмети се озовават на тротоари, попадат във водоснабдителната система, носят се от вятъра до плажовете и попадат в Тихия океан и неговите заливи. Също така всичко това се случва точно преди традиционния дъждовен сезон, който отмива боклуците на града в морето - той трябва да започне този месец, предава агенция Фокус.

Много маски, включително най-често срещаната хирургическа маска, съдържат пластмаса, която замърсява океанската екосистема и нарушава морските хранителни мрежи, пише вестникът. Така в ерата на COVID-19 друга форма на масово произвеждан от хората продукт прониква на места, където хората не живеят, подчертава изданието.

„Какъвто и да е продуктът, това е нова, допълнителна пластмасова заплаха“, каза Адам Ратнър, заместник-директор на програмата за природозащитно обучение в Центъра за морски бозайници в Марин Кейп.

Въпреки че досега тази година не е трябвало да се спасява нито едно животно, след като се е заплитало в защитно оборудване, замърсяването е основна грижа, тъй като боклуците в океана представляват най-голям риск за възстановяването на популациите на застрашени морски животни, каза експертът.

Проучване, публикувано миналото лято в списанието Environmental Science & Technology, установява, че 129 милиарда маски и 65 милиарда найлонови ръкавици се използват всеки месец по света, като „значителна част“ от тях се озовават в световния океан.

Всяка година Калифорнийската комисия по крайбрежието провежда доброволно почистване с хиляди доброволци. Събитието, което обикновено отнема един ден, тази година се проведе през целия септември и след приключването му комисията съобщи, че от паркове, потоци, плажове и други обществени места са извозени около 70 хиляди фунта (малко по-малко от 32 хиляди килограма). Около 75% от отпадъците са пластмаса. Това бяха предимно предмети за еднократна употреба като маски, сламки, бутилки с вода и контейнери за храна.

Изненадващо, маски, ръкавици и други лични предпазни средства бяха класирани на 12-то място от 50 категории рециклирани отпадъци. В държава, в която 80% от океанските отломки идват от сушата, тези предмети никога не са навлизали в океана в такива количества, че да изискват собствена категория.

„Изобщо не трябва да е на земята, трябва да е на лицето ви“, казва Ебен Шварц, мениджър на програмата в Комисията за крайбрежните морски отпадъци. Повечето синтетични материали, особено пластмасите, имат потенциала да отделят химикали в околната среда и в резултат на това да нарушат хранителната верига, каза той.

Както отбелязва вестникът, Калифорния е щат, който се опитва да приеме сериозно замърсяването с пластмаса, понякога с риск да бъде обект на шеги. Например там има закон, който изисква от ресторантите да предоставят пластмасови сламки само при поискване. Тази година обаче депутатите не подкрепиха много по-строго предложение, което ще изисква 75% намаление на пластмасата за еднократна употреба през следващото десетилетие. Най-вероятно законът ще бъде върнат за разглеждане по-късно.

Общините около залива на Сан Франциско са още по-агресивни, отбелязва вестникът. Сан Франциско, Оукланд и Бъркли забраняват пластмасовите сламки, много от които попадат във водата. Еколозите в Сан Франциско изчисляват, че преди да влязат в сила правилата, около милион пластмасови сламки се озовават в залива всяка година. В Бъркли почти всичко, придружаващо храната за вкъщи, от пакети кетчуп до пластмасови прибори, се предлага само при поискване.

Изхвърлените маски и ръкавици до голяма степен подкопаха напредъка, постигнат от тези мерки, посочва Washington Post. „Вече са навсякъде“, оплаква се Гонсало Крус, 62-годишен, който събира боклук по улиците на квартал Фрутвейл в Оукланд. В същото време „всеки ден има все повече и повече“, уверява той.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес