Филмовите хитове от това лято - "Барби" и "Опенхаймер" не отговарят на руските "традиционни духовни и морални ценности", съобщава руското издание "Комерсант".
Още: Абсолютен парадокс: Гласуващите за "Оскар" не са били длъжни да гледат филмите
Още: Бойко Кръстанов на Великден: Бъдете по-смирени и прощавайте (ВИДЕО)
Министерството на културата в Русия не препоръчва тези два филма да се гледат, понеже "не отговарят на поставените от държавния глава цели и задачи за запазване и укрепване на традиционните руски духовни и морални ценности".
Ведомството посочва още, че в руския боксофис вече успешно се показват руски филми, които са напълно в съответствие с духовните ценности на страната. Като пример са дадени филмът "Чебурашка", както и "Свидетел", който разказва за войната в Украйна от руска гледна точка. Повече за кинопропагандата на Владимир Путин прочетете тук: Кинопропагандата: новото-старо "оръжие" на Владимир Путин
Още: "Барби" е най-касовият филм в историята на Warner Bros.
Още: Новият филм "Междузвездни войни": заглавие, главен актьор и премиерна дата
Още: НФЦ като тотализатора: Грешки и неясноти в жребия за комисиите, даващи милиони за българско кино
Още: Започва подготовката за юбилейното 30-о издание на София Филм Фест през 2026 г.
Още: НФЦ представя нова платформа, с която българското кино става още по-видимо по света и у нас
Как влияят западните филми на руското кинопроизводство
Още: Русия никога не спи: Започнаха снимките на руска версия на "Опенхаймер"
Още: Обявиха актьорите, които ще играят в сериала "Хари Потър" (ВИДЕО)
Още: Ники Илиев и Башар Рахал влизат в нова комедийна драма
Руският пропаганден филм "Свидетел" бе бойкотиран масово от родната публика. Според анализатори, руснаците не искат да гледат филми за война. В първите дни след премиерата си "Свидетел" събра малко под 20 хил. зрители в киносалоните, което е скандално малка бройка.
Според заместник-министъра на културата Андрей Малишев представителите на филмовата индустрия отбелязват положителния аспект на намаляването на броя на филмите от холивудските студия в боксофиса. Той твърди, че липсата на чужди филми стимулира развитието на руското кино, пише "Дневник".
"Барби" беше забранен и в други страни като Ливан и Алжир заради несъответствие с традиционните ценности, но за "Опенхаймер" това е първа забрана. Действието във филма все пак се развива през втората световната война и загатва за началото на студената война. Обсъжда се интензивно темата за шпионажа и съперничеството между САЩ и Германия, в което голяма роля играе и Русия.
Въпреки че не са пуснати в кината, двата филма бяха публикувани в пиратски сайтове. Според "Комерсант" в пиковия си период "Барби" е бил изтеглен около 8 хил. пъти в Русия, а "Опенхаймер" има около 4 хил. изтегляния.