Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Новите български документални филми на 29-ия София Филм Фест

09 януари 2025, 13:15 часа • 824 прочитания

Документалното кино е важен акцент в програмата на София Филм Фест, чието 29-о издание ще бъде открито на 13 март с новия филм на Светослав Овчаров "Залог". Всяка година зрителите имат възможност да се срещнат на голям екран с най-новите български документални творби. Сред филмите в програмата "Български документални премиери", в която тази година ще има рекорден брой заглавия, са включени новите творби на Тонислав Христов – "Желанието на Гери" и на Станимир Трифонов – "Мила Родино", както и филмът на Елена Панайотова "Артисти за деца".

Още: Райко Гърлич ще получи Наградата на София по време на София Филм Фест през 2025 г.

Световната премиера на "Желанието на Гери" беше в програмата на филмовия фестивал в Шанхай, номиниран за наградата "Златен бокал". Филмът на Тонислав Христов бе представен и на фестивалите CinEast, Нордиск Панорама, Вуковар филм фест, "Северно сияние" в Беларус, а на фестивала за българското документално и анимационно кино "Златен Ритон" в Пловдив спечели голямата награда за най-добър документален филм, приза за най-добър режисьор и отличието на гилдия "Критика" на СБФД. Филмът представя интимен портрет на едно 18-годишно момиче на прага на зрелостта, което се справя с предизвикателствата на миналото и несигурността на бъдещето. Гери живее в дом за деца, лишени от родителска грижа във Враца, завършва гимназия и има желание да продължи обучението си в университет. С подкрепата на брат си, Гери успява да разбере защо майка им я е изоставила и се стреми да сложи край на цикъла от семейни грешки... Продуценти на новия българско-финландски филм на Тонислав Христов са Андреа Станоева (Соул Фууд) и Каарле Ахо (Making Movies).

Още: Анри Кулев и Тонислав Христов с големите награди на фестивала "Златен ритон"

"Мила Родино", реж. Станимир Трифонов

Да разказваш увлекателно за различни епохи от българската история е завидно умение, което режисьорът Станимир Трифонов притежава и е доказал с работата си през годините, че документални сюжети могат да станат магнит за зрителско внимание. "Мила Родино" е посветен на един изключителен българин – Цветан Радославов.

През есента на 1885 година той се завръща в България от учение в Прага и Виена, където по-рано е написал "Мила Родино". Тази прекрасна песен се разпростира по всички кътчета на страната и закратко завладява българските сърца... След придобиване на солидно образование, Цветан Радославов е можел да заеме висока длъжност в родината си, но той остава верен на просветното дело, като учи младите българи на западни и древни езици, психология, етика и логика. Невъобразимата му за съвременния човек скромност, наред с тихия му героизъм, са образец за творческо и човешко извисяване. "Мила Родино" претърпява през десетилетията няколко хармонизации от композиторите Добри Христов, Филип Кутев и Александър Райчев и с указ на ЦК на БКП от 1964 година песента е обявена за национален хилм на България. Документалният филм на Станимир Трифонов, по сценарий на Петър Русев, проследява живота на нашия изтъкнат ерудит и историята на националния ни химн. Оператор е Кирил Проданов, музиката е дело на Йордан Гошев, продуцент е Доли медия студио. Филмът получи почетен диплом на фестивала "Златен Ритон" 2024.

"Артисти за деца", реж. Елена Панайотова

Филмът на Елена Панайотова "Артисти за деца" поема по следите на театрална програма, която в продължение на 15 години въвлича повече от 5000 деца и младежи без родители, в България и Африка, и екип от 300 артисти от четири континента. Началото е поставено в родопското село Широка Лъка, като проекти се реализират в още пет града в страната и достигат до Кения и Танзания. Мисията е обучение на артисти, които да постигат автентично общуване с уязвими общности от деца и младежи чрез изкуство. Програмата използва уникални интердисциплинарни методи за работа с млади хора в неравностойно положение, като изгражда мост между изкуството, образованието и социалната интеграция. Реализирани са над 40 проекти в сферата на сценичните изкуства и образованието, като последните шест години програмата е изнесена и в Африка.

Още: Мелания Тръмп продуцира документален филм за себе си

В документалния филм "Артисти за деца" режисьорката Елена Панайотова пътува из Европа и се среща с различни участници през годините, били те спонсори, артисти, социални работници, директори на институции и пораснали деца, които споделят опита си за трансформиращата роля на изкуството за развитие на детето, независимо от социалното му положение. Филмът използва архивни кадри от два континента и напомня за важността на играта за човешката природа. Елена Панайотова е театрален режисьор с тридесетгодишен международен опит. Тя е доктор по театрално и филмово изкуство към НБУ, дългогодишен преподавател по театър в Университета за изкуства в Утрехт, Холандия, и НБУ в София. Има реализирани над 40 театрални спектакли, селектирани на различни европейски и национални фестивали. Тя е продуцент, сценарист и режисьор; композитор е Николай Иванов (ОМ). "Артисти за деца" беше представен на фестивала "Златен ритон" 2024 г. Филмът е реализиран е с подкрепата на НФ "Култура" и направление "Кино", програма "Култура" на Столична община.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес