Премиерите и събитията в Дома на киното продължават!
Днес (27 март) в 18:30 часа в "Дома на киното" започва прожекцията на анимацията "Произведено в Брахицера" на режисьора Николай Тодоров.
От 20:00 часа почитателите на рубриката в София Филм Фест "Кино и психоанализа" ще могат да видят един от най-обсъжданите и награждавани филми на 2017 година - "КВАДРАТЪТ" на режисьора Рубен Йостлунд.
"Този филм е посветен на тоталната принуда към политическа коректност – това е кошмарно и също толкова ужасяващо, както и всяка друга диктатура. За щастие, при все сериозната тема, филмът демонстрира изключителното въображение на неговите автори. Това е творба, която ще пожелая да видя отново именно защото е толкова богата и предизвикателна, в нея се съдържат толкова много различни неща. Политическата коректност може да се превърне в истински ад – представен по толкова изключителен начин от майстор-режисьор в киноистория, тя е важно да бъде видяна!", споделя режисьорът Педро Алмодовар за филма, който е президент на журито в Кан. "Квадратът" взе голямата награда на фестивала в Кан "Златна палма 2017".
Най-новият филм на кинодокументалиста Елдора Трайкова "Миниатюра за пиано" (2017), който получи наградата в Документалния конкурс на 22-рия София Филм Фест, ще се срещне отново с публиката в София - в Дома на киното на 28 март, сряда, начален час 18:30. Филмът е разказ за живота и всекидневието на четирима възрастни селски лекари в България. Сценарият е на Асен Владимиров, а оператор е Емил Христов. Прожекцията на филма в международния документален конкурс на СФФ беше и неговата премиера в София.
"Кино и психоанализа" продължава със среща и в сряда, 28 март, когато от 20:00 часа на фокус ще бъде една от най-разтърсващите творби на 2017 година, най-новият филм на майстора Андрей Звягинцев - "НЕЛЮБОВ"
"Нелюбов" на Андрей Звягинцев е силна, тайнствена и ужасяваща история за една цялостна катастрофа на духа: жестока драма, облечена привидно в жанровата форма на криминален трилър. Филмът притежава хипнотична сила и непоносима неопределеност, която продължава до самия край.
Това е една история от съвременна Русия, чиито народ е оставен на благоволението на неумолими сили – липсата на любов е равнозначна на невъзможността на нашата планета да дава шанс за живот на човечеството, а обикновената необходимост да се осигури оцеляванетосе е изродила в безкраен стремеж към по-висок статус, пари, свобода да се домогнеш до по-добър апартамент, секс, лукс и себеутвърждаване в социалните медии. И всичко това е ограничено от консервативните социални норми на християнството, конформизма и национализма... "Нелюбов" не притежава очевидното великолепие и размах на "Левиатан", като се доближва повече до язвителната драматургия на "Елена", но неговите страст и изключителна сила са неустоими..."
"The Guardian", Питър Брадшоу