Големият български режисьор проф. Георги Дюлгеров ще получи Специалната награда "ФИПРЕССИ Платиниум" на 29-ия София Филм Фест, съобщиха организаторите. Най-новият му филм "Разлом" ще има своята специална прожекция в рамките на фестивала. През 2025 г. Международната асоциация на кинокритиката ФИПРЕССИ чества своя 100-годишен юбилей. По този повод специалната награда "ФИПРЕССИ Платиниум" ще бъде връчена на един от най-емблематичните творци на българското кино – проф. Георги Дюлгеров. С това признание той се превръща в единствения български кинотворец, който се приобщава към звездната компания на светила на киното, които са носители на тази награда.
За първи път "ФИПРЕССИ Платиниум" се връчва преди десет години в Бари по случай 90-годишнината на организацията. Тогава наградата получават режисьори като Алън Паркър, Анджей Вайда, Маргарете фон Трота, Коста-Гаврас, Еторе Скола, Жан-Жак Ано. По-късно през годините наградата се връчва от името на асоциацията на филмовата критика на няколко фестивала в света, сред които е и София Филм Фест. Сред режисьорите, които са получили "ФИПРЕССИ Платиниум" в София, са Бела Тар, Горан Паскалевич, Биле Аугуст, Илдико Енеди, Агнешка Холанд. Попадането в тази компания е изключително признание не само за таланта и мястото на Георги Дюлгеров в историята и настоящето на световното кино, но и отдаване на почит и уважение към постиженията на българското кино.
Още: Билетите за част от галапрожекциите на София Филм Фест вече са в продажба
Фотограф: Яна Лозева
Много от творбите на Дюлгеров отдавна са част от златната филмова класика у нас. Той се откроява като един от водещите режисьори за своето поколение със самобитен и неподправен авторски стил. Отличава се с неизпробвани драматургични и стилови комбинации, експериментира и изненадва с необичайни режисьорски похвати и гледна точка към героите, далеч от стереотипите и традиционната представа на публиката. Георги Дюлгеров е уникално съчетание на знаменит режисьор и изключителен педагог.
Специалната прожекция на "Разлом" и връчване наградата "ФИПРЕССИ Платинум" на проф. Георги Дюлгеров ще се състоят на 15 март от 20:30 часа в Кино "Люмиер".
Още: Акценти от документалния конкурс на 29-ия София Филм Фест
Кадър от филма "Разлом", източник: София Филм Фест
За Георги Дюлгеров
Организаторите на София Филм Фест представят текст, посветен на проф. Георги Дюлгеров, дело на филмовия критик проф. Петя Александрова:
"Всеки, който има и най-малко понятие от българско кино, знае кой е Георги Дюлгеров. С онези определения, към които той се отнася скептично – класик, легенда, доайен, маестро... От солидното му режисьорско творчество "Авантаж" ("с този филм българското кино престана да ходи по къси панталонки!", Лариса Шепитко) и "Мера според мера" се открояват със своята значимост за развитието на киноезика, но всички филми на Дюлгеров ни откриват истини за самите нас чрез съдбите на други хора, за народопсихологията, за сломените души, за въздигането и пораженията, за предателствата и любовите, за копнежите, мечтите, болката и пропилените чувства, за времето – социално и лично, и още много други неща. Като започнем от дипломния в СССР "Бъчварят" и дебюта "Изпит" (парадоксално и двата по един и същ разказ на Хайтов) и продължим с новаторските "И дойде денят" и "Трампа", експериментите "Гардеробът" и "Акатамус", нестандартните документални портрети "За Нешка Робева и нейните момичета" и "За момичетата и тяхната Нешка Робева", носталгичния "Лагерът", после стигаме след промените до актуалните душевни състояния сред маргиналните герои от модерните времена в "Черната лястовица", "Лейди Зи", "Козелът", срещаме се с творческите изповеди в "Буферна зона" и народо-психологическите описания в "Записки по едно предателство".
Още: Гледаме филми за Милена Славова и Лазар Радков на 29-ия София Филм Фест
Снимка: БГНЕС
Освен режисьор Дюлгеров е сценарист или съсценарист на голяма част от своите филми, истински представител на авторското кино. И знаем, че умее да разказва сладостно (особено чрез гласа на Руси Чанев), с подробности, с усет за обрата, за детайла, за характерния език на един персонаж. Като творец той е еднакво добър във визията и словото. Не случайно някога всички хлъцнахме на мелодичността и омаята на диалекта в "Мера според мера", без да ни влияят споровете за енидже-вардарското наречие или речника на Найден Геров. Освен това Дюлгеров обича киното, но не само своите филми, ами и тези на колегите си, на учениците си и цялото световно арткино (спомняте ли си цитатите от големите майстори в "Буферна зона"?). Плюс това се интересува и от история ("Един от недостатъците на моя народ, на който не мога да свикна вече толкова години, е късата историческа памет."). И се опитва да попълни празнините в нея чрез разкази за други времена, други хора, други събития – за да ни говори проникновено чрез тях за днес и за нас.
На това издание на СФФ имаме няколко повода за среща с творчеството на Георги Дюлгеров. Първият е прожекцията на новия му филм "Разлом", който продължава търсенията му за корените на предателството, в случая във връзка със съдбите на горяните през 50-те години на 20-и век. Следващият е премиерата на второто издание на неговата книга "Биография на моите филми. Част I", в която той разказва за "другия живот на филма, оня, който не е запечатан на лентата. Оня живот, който се случва по време на снимки. Или след това. И хората, които са замесени – или в създаването на един филм, или в неговото спасяване, че дори и в неговото поругаване". И третият е връчването на международната награда "ФИПРЕССИ "Платинум", с която световната филмова критика отбелязва безспорния принос на Дюлгеров не само за българското, а и за световното кино".
Петя Александрова
Още: Петте заглавия, които допълват Балканския конкурс на София Филм Фест