Американската киноакадемия обяви списъка със студентските филми, които са допуснати до полуфинал в конкуренция за най-престижните награди – "Оскар"-ите. В списъка от 62 творби от 18 държави в целия свят е и българският филм "Лимбо" на режисьорката Джулия Пъстракова, съобщават от Арт Фест.
Още: Почина легендарен френски режисьор
Още: Феноменът "Adolescence": Сериалът, за който всички говорят
През 2024 година в полуфинала за студентските Оскари се състезават общо 62 филма – игрални, документални, анимационни и експериментални/алтернативни творби. Учебните заведения, в които се изучава кино в САЩ и Великобритания, имат най-много кандидати в четирите категории – съответно 25 и 11, сред останалите държави-конкуренти са Швейцария, Индия, Сърбия, Аржентина, Тайван, Китай, Мексико, Германия, Чехия, Италия, Франци, Белгия, Полша, Ирландия, Япония и България. Само 16 са полуфиналистите за документален филм. Един от тях е българският "Лимбо".
Още: Цветана Манева е лице на фестивала "Златна роза" 2024, Захари Карабашлиев - председател на журито
Още: Отиде си звезда от филма "Първичен инстинкт"
Още: Гледаме "След дъжда: Откраднатите от Путин деца се завръщат у дома" безплатно в София
Още за "Лимбо"
Снимка: Арт Фест
Още: Носителят на "Оскар" анимационен шедьовър "Потоп" вече е в кината в България
Още: Почина легендарен актьор от "Междузвездни войни" и "Стар Трек"
Представян в програмите на Международния студентски филмов фестивал "Ранно пиле", където получава приза за най-добър документален филм, с награда за най-добър късометражен документален филм и специалната награда на журито на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми ’23, с четири номинации на Националния фестивал на българското кино "Васил Гендов" ’23 (за най-добър документален филм, на гилдия "Режисьори" - за най-добър режисьор на документален филм, на гилдия "Оператори" - за най-добър оператор на документален филм, на гилдия "Монтаж" - за най-добър монтаж на документален филм), попадането на "Лимбо" в престижната Оскарова селекция е изключително постижение за българското кино и неговите млади творци.
Сценарист и режисьор на "Лимбо" е Джулия Пъстракова, която е четвърти курс в специалност "Филмова и телевизионна режисура" в НАТФИЗ, сценарист е Александър Хаджиев, оператори на филма са Николай Яръмлъков и Сара Морфова, която учи операторско майсторство в академията. "Лимбо" е продукция на НАТФИЗ "Кр. Сарафов".
Още: Първи трейлър на филма "Ръжда", на чиито снимки Алек Болдуин уби жена (ВИДЕО)
Още: "Безветрие" на Павел Г. Веснаков е най-добър български филм на 29-ия София Филм Фест
Снимка: Арт Фест
Ето какво споделя Пъстракова за филма, цитирана в новината за това постижение на сайта на НАТФИЗ: ""Лимбо" разказва различна история за заболяването деменция. Това не е научно-популярен филм, който ще се занимава с изследването на болестта, не е и медицински речник, който ще разкрие значението ѝ. Филмът не е за пациентите – той е за човека, за неговото минало, живот и съдба... "Лимбо" беше голямо предизвикателство. Отначало имах съмнения дали да се захвана с проекта. Емоционалната ми обвързаност към темата беше факт и съществуваше риск за липса на обективна преценка. След известни размишления, стигнах до извода, че всъщност личното отношение би помогнало. Осъзнах, че темата се нуждае от публичност. Тогава везната се наклони и реших да се впусна в това приключение.
Исках да създам филм, в който не преобладава плашещата информативност за диагнозата. Интересувах се главно от човешките истории. Преди да започна работа по филма, първоначалните ми изводи за изпращане на човек в дом бяха в противовес с моралния ми възглед. По време на процеса осъзнах, че греша. Домът не е страшно място, а една последна спирка за едни достойни старини."
Още: Звезда от "Игри на волята" ще участва в нов български филм (СНИМКИ)