Български документални премиери ще бъдат по традиция част от програмата на 29-ия София Филм Фест, съобщават организаторите на фестивала. Забележителни творби на опитни сценаристи и режисьори чакват първата си среща с публиката в София. Предстоящият София Филм Фест ще предложи рекорден брой документални премиери след по-малко от месец, когато София отново ще се превърне в град на киното от 13 до 31 март.
Българските документални премиери
Източник: София Филм Фест
"Жестокият път" е документална творба, посветена на идеята да разкрие и разкаже цялата истина за уникалната с постиженията си българска експедиция до Еверест през 1984 година. Режисьор на филма е Деян Барарев, сценария конструират Елена Ермова, Станислав Грозданов, Дилиян Павлов, а продуценти са Радослав Спасов, който не успя да види завършен филма, и Иван Спасов. Копродуцент е БНТ, филмът има подкрепата на ИА "Национален филмов център", НФ "Култура" и БНР.
Още: Три заглавия от 29-ия София Филм Фест, които не бива да пропускате
В този разказ с непубликувани до момента записи от съдбовните радиовръзки, зрителите ще се докоснат до тайните на един велик български момент – изкачването на първенеца на планетата – чрез откровените думи на главните участници в събитията. Христо Проданов, Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков правят опит, равносилен на лудост, атакувайки Еверест по най-смъртоносния маршрут, който се движи интегрално (изцяло по ръба) на Западния гребен, неизминат от никого дотогава и от никого след това. Точно този маршрут е известен като "жестокият път". Това изключително драматично усилие фокусира героични постъпки, себеотрицание и взаимопомощ, но и фатални грешки и кризи в отношенията между алпинистите, които остават скрити повече от четиридесет години. До днес.
Още: Кои български филми ще са с премиери на 29-ия София Филм Фест?
Кадър от филма "Ний всички сме деца", източник: София Филм Фест
Още: Големият Данис Танович представя новия си филм на 29-ия София Филм Фест
"Ний всички сме деца" е филм на режисьорския тандем Светла Цоцоркова и Светослав Овчаров. Главни герои в него са децата, родителите и жителите на отдалеченото планинско село Равна гора. В местното училище учат 76 деца – повече от половината са роми, а останалите - българи и турци. В селото, натиснато от безработица и немотия, училището е оазис на търпимост, знание и добрина. То обаче е застрашено от закриване, тъй като минималният брой ученици в него е 80...
Светла Цоцоркова и Светослав Овчаров са автори на три игрални филма заедно, а представеният през 2023 година в програмата на София Филм Фест "Герой на нашето време" е първият им съвместен документален филм, на който двамата са сценаристи и режисьори.
Кадър от филма "Без компромис... в самота", източник: София Филм Фест
"Без компромис... в самота" на опитния документалист Константин Занков е разказ за живота на художника Любо Савинов, за борбата му и днес, от висотата на 80-годишната си мъдрост, да отстоява правото си на свободен дух, да представя изкуството си така, както той го разбира, извън официалните постулати на комунистическата партийна култура.
Още: Анимацията "Потоп", номинирана за две награди "Оскар", с галапремиера на София Филм Фест
Голяма част от филмите, снимани от Константин Занков, са носители на национални и международни награди от авторитетни фестивали и международни форуми. "Ловци на сънища", "Писма до долната земя" и "Търпението на камъка" са откупени от Музея за модерно изкуство в Ню Йорк, САЩ .
Кадър от филма "Смърт за автора, живот за героя", източник: София Филм Фест
Илия Костов е сценарист, режисьор и продуцент на новия документален филм "Смърт за автора, живот за героя", реализиран с подкрепата на ИА "Национален филмов център". Той разказва за мястото на Алеко Константинов в културния живот на България, за активното му участие в социалните и политически процеси в края на XIX век. Личният му живот и творчеството му са тясно свързани с най-динамичната епоха от историята на България. Идеите му са наложили отпечатък върху много от тези процеси, като не са загубили смисъла и значението си и до днес. Горд и неподкупен, трагически проникнал с хумора си в същността на българската душевност, преживял тежки загуби и дълбоки разочарования, Щастливеца намира покой в безсмъртието. Този филм е за Героя, отнел живота на Автора си, за смисъла на живота и куража да кажеш истината на глас.
Илия Костов е сценарист, режисьор и продуцент на десетки игрални и документални филми с награди и участия на много фестивали у нас и в чужбина.
Още: Йосиф Сърчаджиев ще получи Наградата на София на 29-ия София Филм Фест
Кадър от филма "Писма до... и обратно", източник: София Филм Фест
70 години любов, излята в 437 писма, 30 картини, нарисувани върху техните пликове и разнесли тази любов по света – всичко това стои в основата на разказа, пресъздаден от четири поколения, за които "малки неща в живота" няма. Това е историята, която разказва филмът на Христо Димитров-Хиндо "Писма до... и обратно", на който той е сценарист, оператор и режисьор, а съавтор на сценария и продуцент е Станимир Петров.
Самият Хиндо определя себе си като "някога авантюрист, сега – полуотшелник", който има "киномечта – дофинансиране на филми, заснети на собствен риск".