С проучване на селищни традиции и заснемане на двадесет кратки документални филма за културни наследства на малки локални общности приключва първият етап от работата на Националния етнографски музей в рамките на международно сътрудничество с научни институции в Испания, Италия и Полша. В тази начална фаза музеят беше подкрепен и от Национален фонд "Култура".
Още: Отиде си голяма звезда от "Карате кид" и множество сериали
Още: Гледаме филми за Милена Славова и Лазар Радков на 29-ия София Филм Фест
Сред заснетите обичаи и практики са: Джамал (с. Равно поле, Софийско); Еньова буля (с. Факия, Странджа), писане на великденски яйца (гр. Велинград), тъкане на килими (гр. Чипровци). Предстои финализиране на видеообработката на материалите, представящи културата на селища от Средна Западна България (курбани, събори и чествания на светци), празници от родопски села като Момчиловци и Левочево и др. Фокусът на изследователите е насочен към живите традиции в селските райони, които рядко попадат в туристическите маршрути, съобщават от музея.
Снимка: БГНЕС
Още: Продуцентите на филмите за Джеймс Бонд се оттеглят. Какво следва?
Още: Излезе тийзърът на тийн комедията "Мераклии" (ВИДЕО)
С проучването на нематериалното културно наследство в различни региони на България и видеодокументирането му Националният етнографски музей има за цел то да бъде представено на по-широка публика в страната и чужбина. Филмите ще бъдат внедрени в образователните програми на институцията, както и в общодостъпна европейска онлайн платформа за разказване на истории (storytelling), чийто старт се очаква след средата на годината.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Петте заглавия, които допълват Балканския конкурс на София Филм Фест
Още: Ангел Апостолски - българският режисьор, който засне рекламата на PETA за Супербоул (ВИДЕО)
Снимка: БГНЕС