Има домакини, които твърдят, че не са виждали по-добра белина от... обикновения аспирин. Според тях аспиринът избелва захабените чаршафи и пердета, изчиства жълти петна, отстранява различни миризми. При това не разваля тъканите (за разлика от хлорните препарати), не поврежда пералнята (а напротив – почиства я от варовикови натрупвания); по-икономичен е в сравнение със скъпите избелващи средства.
Белите завеси са предпочитани в интериора на много жилища. Но този цвят има значителен недостатък – върху него личи и най-малкото замърсяване. А и при често пране, понякога също при неправилно използване на белина, белият текстил бързо придобива сив или жълтеникав оттенък, който е не толкова лесно да бъде премахнат. Няколко таблетки аспирин ще помогнат да се избегне ситуацията, предотвратявайки загубата на белота. Накисването пък заедно с тях ще спести значителни повреди на текстила.
Няма значение кой вид аспирин се използва: тип UPSA, кардио, с витамин С или обикновен ацетил. За пране е подходящ абсолютно всеки от тях – затова се съобразявайте главно с цената.
Ефервесцентните (разтворимите и „кипящи“, с мехурчета) хапчета се разтварят най-лесно. За избелване е подходящ и аспирин с изтекъл срок на годност. Така, че можете да използвате изгодно вашата домашна аптечка, ако в нея са се застояли такива медикаменти с изтекъл срок на годност - това абсолютно е без значение за свойствата на аспирина с цел избелване. Просроченият ще действа като нов при изпълнението на тази задача.
Как в пералня да перете с аспирин?
За пране на платове, включително и на дрехи (блузи, ризи и т. н.), които само леко са изгубили белота, е подходящ и бързият начин на пране - без накисване. Вземате няколко хапчета - колкото повече плат, толкова повече таблетки, и ги смилате. Може леко да напръскате с вода аспирина (той бързо се намокря) и след това да го размачкате. Смесвате го с течен перилен препарат (може и с обикновен прах - но намокреният аспирин е много по-ефективен) и го сипвате в барабана на машината върху прането (сухият прах, естествено, се сипва в специалното гнездо). След това избирате подходящ режим и стартирате цикъла.
7 тайни за пране на бели дрехи, за да не пожълтяват
Спасяване на силно увреден текстил
Ако ленът е изгубил първоначалната си белота след дълга употреба, е необходимо интензивно избелване - с предварително накисване. Накисвате и смачквате половин блистер аспирин (5 хапчета). Добавяте получената кашичка в топла вода - 7-8 литра, и накисвате дрехите в разтвора за поне 8 часа. Може да изперете както в пералня, така и на ръка. При възможност, изсушете нещата след подобна "реанимация" на слънце: под лъчите му киселината също ще демонстрира своите избелващи свойства. За да бъдете сигурни в ефективния резултат, може след накисването да добавите няколко хапчета в барабана на машината.
Предотвратяване на варовик
Обаче това не е всичко, което предлага в случая обикновеният аспирин. Възможно е с негова помощ да се предотврати образуването на варовик (котлен камък) и да се премахнат по-леките му налепи върху нагревателния елемент в пералнята. Просто отново вземате половин блистер аспирин, леко го навлажнявате и разтрошавате, разреждате го с малко вода. Изсипвате го в контейнера за прах и стартирате неактивен цикъл (без пране). Очевидно, вече формиралите се дебели варовикови наслоявания не може по този начин да бъдат премахнати – но, преди проблемът да стане катастрофален, аспиринът определено ще бъде добър помощник за предотвратяването им. Все пак той е киселина, която действа аналогично, примерно, на лимонената киселина.
Главното е да провеждате систематично такава профилактика - поне веднъж на 6 месеца (ако пък водата ви е много твърда и „варовита“, тогава по-често). Така ще получите ослепителна белота за вашите завеси!