Изненадващо разходът за чорапи и чорапогащници през студените сезони е равен на разхода за връхна дреха. На пръв поглед дребен разход и артикули с цена от скромните лев-два до няколко десетки според модела, бранда и материята, коства значителен бюджет на домакинствата. Оказва се, че това е така, тъй като чорапите често стават жертва на пералнята машина – късат се или се губят, което принуждава отговорните за обличането на семейството да купуват по няколко нови чифта на всеки член от домакинството всеки месец заради скъсани чорапи.
Още: Ето как да премахнете варовика от душа бързо и лесно
Още: Как бързо да почистим съдомиялна?
Като имаме предвид, че чорапи се носят от септември до май, а понякога и през останалите месеци, ако говорим за моделите, предназначени за спорт, не е учудващо, че цифрата набъбва до изненадващи и неприятни размери. С няколко хитри трика при пране на чорапите в пералнята ще избегнете захабяването и ще се спасите от скъсани чорапи, ще предпазите цветовете от избелване, което причинява износен и изхабен вид на чорапите, а спестените средства и време от покупката на нови и нови чифтове може да вложите в нещо по-забавно и приятно за семейството.
Режим "Бързо пране": Защо е вреден за прането и пералнята?
Как да ги перете, за да се спасите от скъсани чорапи?
Още: Как да почистите тава за печене от мазнина и загоряла храна
Още: Лесен, по-лесен, най-лесен начин за премахване на петна от бели дрехи
Триковете за грижа за чорапите са лесни за прилагане и не изискват особено време, поради което ще ви е лесно да ги следвате.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ето защо почистването на микровълновата е задължително
Още: Как се почиства керамичен плот, така че да светне до блясък?
1. Обработете петната предварително
Ако стелките на обувките ви боядисват чорапите, сменете ги, за да премахнете излишния труд и разходи, свързани с изпиране или купуване на нови чифтове. Ако вече забелязвате петна от долната страна на чорапите, обработете ги предварително с препарат за петна, за да не се налага да си оставяте да се въртят 2 часа в пералнята и пак да са не само мръсни, но избелели от дългото пране. Ако не искате да имате скъсани чорапи, перете ги на кратка програма, след като сте обработили петната и сте се отървали от тях.
Направете това и ще разберете дали трябва да използвате омекотител при пране
Още: Как най-лесно да отстраним лошата миризма от пералнята
Още: Какви грешки се допускат при почистването на ламинат?
2. Правилната програма
Чорапите са деликатни – лесно се разширяват ластиците им, късат се при пръстите, петите и по шевовете, разнищват се или размъхват. Това придава измъчен вид на чорапите ви и често ги изхвърляте след няколко обувания. За да се справите с проблема скъсани чорапи, следва внимателно да изберете програмата, на която да ги перете в машината си. Изберете въртене не повече от 600 оборота в минута, за да ги предпазите от увреждане, съобразете цвета им с останалото пране и ако често ги губите – впъхнете един в друг двата чорапа от всеки чифт в горния край при ластиците. Там те са сравнително чисти и не е проблем, че ги перете впъхнати.
3. Пазете ги от дрехи с украса
За да разрешите проблема скъсани чорапи следва да внимавате с какви дрехи ги перете в пералнята си машина. Дрехите с ципове, метални копчета, мъниста и други украси могат да увредят сериозно вашите чорапи и да ги скъсат.
Бялото пране ще стане още по-бяло, ако направите това преди да го сложите в пералнята
4. Торбичи за пране
Когато системно се сблъскваме със скъсани чорапи при пране, е време да вложим малка сума в торбички за пране. Те са подходящи за бельо от всякакъв тип и дори за фини дрехи, при които съществува риск барабанът да ги съсипе. Торбичките са достъпни, евтини и лесни за употреба. Използват се многократно, така че няколко са достатъчни.
5. Нежно докосване за деликатните тъкани
Вълнените чорапи са топло удоволствие за зимата, цената им е висока, ако са качествени, което поражда въпроса как да се грижим за тях, за да не ги изхвърлим след първото обуване и изпиране. Вълнени материи се перат на ръка и сушат в легнало положение, без да се изстискват с извиване и мачкане преди това, за да не се деформират.