Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Край на хаоса: 7 важни съвета за подреждане на дома

09 май 2024, 17:14 часа

Често хаосът в живота, проблемите в главата и безпорядъкът в къщата са взаимосвързани. Човек, който е изгубил контрол над хода на събитията в живота си, не знае как да сложи всичко в ред. Със сигурност ситуацията в жилището не добавя оптимизъм. Когато домът е разхвърлян до такава степен, че не знаете с какво да се заемете, губите кураж.

Още: Ето как да премахнете варовика от душа бързо и лесно

Още: Как бързо да почистим съдомиялна?

Как да престанете да отлагате почистването за по-късно, да въведете ред в дома си до система, която ще работи и по-нататък? Правете всичко на етапи, така че нашите съвети ще следват хронологията, която е необходима за изпълнението на плана. Най-общо казано, планирането е ключът към пристъпването към действие. Седнете и напишете за себе си какво искате и какви стъпки трябва да предприемете, за да го постигнете.

С това практично подреждане на дрехи ще си спестите много усилия

1. Разделете всичко на отделни стъпки

Още: Как да почистите тава за печене от мазнина и загоряла храна

Още: Лесен, по-лесен, най-лесен начин за премахване на петна от бели дрехи

Ако имате много работа за вършене вкъщи, трябва спокойно да се огледате и да разбиете на части това, което трябва да се направи. Не искате да смесвате готвенето и миенето на подовете в една купчина. Ако се заемете с няколко дела едновременно, ще се окажете с изгорели котлети и неподдържана ютия.

Има определена последователност в почистването, която е най-добре да се спазва. Прахът трябва да бъде изметен от мебелите, преди да започнете да чистите с прахосмукачка.

Различните видове работа изискват различен брой часове. Не планирайте няколко енергоемки дейности за един ден - в резултат на това на следващия ден ще лежите на дивана, за да се възстановите. Планирайте за един ден една трудна задача и две по-малко трудоемки.

Например цял ден може да бъде посветен на пране и гладене на дрехи. Когато всички дрехи са грижливо подредени в гардероба, вместо да лежат на пода, да висят на облегалката на стола или да са натрупани в коша за пране, това освобождава място за почистване и улеснява започването на третия етап - избавяне от излишното.

Още: Как най-лесно да отстраним лошата миризма от пералнята

Още: Какви грешки се допускат при почистването на ламинат?

Пазаруването и готвенето могат да се съчетаят. Преди да отидете до магазина за хранителни продукти, разработете менюто си поне за няколко дни напред, направете списък за пазаруване с приблизително количество (за да не се налага да тичате отново до магазина). След това, когато се приберете у дома, ще знаете какво точно да сготвите и ще можете направо да се заемете с работата. Ако планирате да прекарате много време в търговския център и да купувате не само храна, по-добре е да вечеряте в кафене, за да не се налага да прекарвате остатъка от вечерта в приготвяне на храна (която вечерта може да не е актуална).

2. Определяне на приоритети

Не се опитвайте да обхванете всичко. Помислете кое е по-важно за вас и кои неща могат да почакат. Може да се окаже, че днес за вас е най-важно да приготвите комплект дрехи за работа, да нахраните семейството си, да нахраните котката си или да разхождате кучето си, да поправите телефона си или да лъснете обувките си.

А избелването на тавана или зашиването на копче на зимното палто от овча кожа не е спешна задача. Но, най-важното е да не ги отлагате дълго време, за да не наваксате в последния момент. Можете да започнете дневник, в който ще записвате плановете си с приблизителна дата на изпълнение. Тогава ще разберете ясно колко дела имате и как да ги разпределите по-добре.

Помнете златното правило: нещата могат да се разделят на 4 основни групи:

Първа група: важни и спешни.
Втора група: важни, но могат да се отложат.
Трета група: не много важни, но спешни.
Четвърта група: не са важни, нямат срок.

За да стане по-ясно, ето няколко примера. Важните и спешни задачи включват разхождане и хранене на кучето или водене на детето в училище. Към втората група можем да включим и готвенето. Това винаги е важно, но в 21-ви век можете да намерите алтернативи (да се храните по-късно или да поръчате храна за вкъщи). Към третата група спадат ситуациите, когато искате да направите нещо за себе си (да отидете на филмова премиера), а времето е ограничено. Но ако не ви остава време или енергия за тази дейност, можете да се откажете без катастрофални последици. И накрая, нещо, което е лично ваше, като например хоби. То ви е необходимо, за да се чувствате добре, но не изисква спешно изпълнение.

3: Отървете се от излишните вещи

Ако в гардероба ви има вещи, които не сте използвали от 6-12 месеца, струва си да помислите дали наистина се нуждаете от тях. Не всеки има достатъчно място в апартамента си, за да съхранява безполезни боклуци. Не се колебайте да се отървете от ненужните сувенири и картини, които не харесвате и заемат място. Има познати, които не биха имали нищо против да ги вземат, има уебсайтове, в които може да ги продадете. Това не са строителни материали - те не могат да бъдат полезни от практическа гледна точка. А ако не става дума за оригинален портрет, а за евтина репродукция, тогава подобно творчество няма материална стойност, неговата стойност се състои само в едно: дали ви харесва, или не. Защо да имате вкъщи вещ, покрай която всеки ден изпитвате негативни чувства?

4. Намерете място за всеки предмет

Когато в гардероба няма излишък от предмети, те не са натъпкани близо един до друг, тогава всяка вещ може да има свое собствено място за съхранение. Всички разкопчани рокли и ризи могат да се изгладят предварително и да се окачат на отделни закачалки, така че да можете лесно да намерите това, което ви трябва, и да го извадите. Можете да разделите гардероба на сектори в зависимост от сезона. Онези неща, които са извън сезона, се измиват и изпират предварително и се прибират на най-отдалечените рафтове в спретнат куп. По този начин всички елементи от активния ви гардероб са на една ръка разстояние.

Има много различни контейнери, кошници, чанти, чували, рафтове и държачи за съхранение на пране, играчки, кабели, храна в кухнята и др. Те пестят много място и вие придобивате навика да поставяте нещата там, където им е мястото, и след това не губите време да ги търсите.

5. Не забравяйте за ергономичността на пространството

Когато вече имате общ ред в жилището си, в процеса на живот можете да отбележите как можете да поставите вещите си по-удобно. Например, ако в къщата има дете, всички горни рафтове са заети с опасни за него предмети (всички ножици, остри предмети или химикали се поставят в контейнери и се прибират по-високо). Всички неща, които не са опасни, са на нивото на очите ни или под него. Детските играчки могат да се поставят в долните чекмеджета нарочно.

Същото важи и за възрастните. Нещата, които използвате често, като козметика, любими елементи от гардероба, най-популярните подправки и храни в къщата, телефонът и зарядното му устройство и т.н., са на рафтове на нивото на очите и по-близо до ръба.

Кои са основните правила при подреждане на масата?

6. Променете начина си на пазаруване

Овладейте принципа на капсулния гардероб. Това е, когато много неща се комбинират едно с друго. Купувайте дрехи не на принципа "харесва ми, искам", а въз основа на съображенията: "Подхожда ли ми?", "С какво ще го нося?", "Къде да го съхранявам?". Същото се отнася и за предметите, които радват окото ви. Ако рафтовете са пълни с порцеланови фигурки, просто ще ви мързи да премествате всяка от тях, за да направите мокро почистване, и ще се натрупва прах.

7. Не отлагайте това, което можете да направите днес

Без значение колко е трудно, когато се приберете вкъщи, трябва веднага да пуснете пералнята или съдомиялната машина. И докато те вършат своята работа, вие вършете своята. Ако отидете в кухнята, не се бавете да вземете чашата за чай, която може да сте оставили до компютъра, или опаковката от бонбон. По този начин няма да създадете бъркотия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес