Разпилени вещи, неизмити чинии, неоправено легло – смятате ли, че липсата на време ви пречи да се справите с това? Вие се заблуждавате - виновниците за този хаос живеят в главата ви.
Има обаче няколко общоприети критерия, по които можете да тествате дома си и да разберете дали се поддържа в ред.
Проверка на апартамента
Безпорядъкът е по-забележим от реда, така че ще тестваме неговото наличие или отсъствие.
Постоянна бъркотия: Защо японските жени не чистят къщите си?
Ето 7 основни признака на непоправим мръсен човек:
1. В къщата има много ненужни неща. Те събират прах и изпълват всичко около себе си.
2. В мивката има неизмити съдове. Да не говорим за лошата миризма и хлебарки.
3. Ежедневните дрехи нямат собствено място - закачалка на пода или шкафче.
4. В стаята има остатъци от „телевизионна храна“ - сърцевини от ябълки, опаковки от бонбони, кутии с пуканки или бързо хранене.
5. Всеки шкаф или рафт крие бъркотията.
6. Повърхностите побеляват от прах.
7. Баните и кухненските принадлежности са покрити с лепкава мръсотия и варовик.
Ако сте отбелязали повече от три квадратчета, тогава определено имате проблем. Но ако разстроени веднага се втурнете да възстановявате реда, знайте, че това е правилната еднократна мярка, но не и решението. Защото причините за безпорядъка са в погрешните ви навици.
Бъркотията и мръсотията в дома говорят много за характера и енергията на човек
Причини за безпорядък в къщата
1. Постоянно повишен стрес
Ако през деня реагирате твърде емоционално на неприятности, имате конфликти, кавги, изпитвате тревожност и безпокойство, може да ви е трудно да се пренастроите у дома. Повишеното ниво на кортизола, хормона на стреса, не ви позволява да хармонизирате пространството около вас, вие внасяте стрес и хаос във вашето „гнездо“.
2. Ниско самочувствие и скрит протест
Това обикновено се случва по време на юношеството. Вярно е, че ако проблемът не бъде решен в детството, той може да подкопае и възрастен в скрита форма. Това е вид протест срещу общоприетите норми и забрани: „Няма да бъда като всички останали! " В този случай трябва да се свържете с психолог .
3. Отлагане
Да не казваме "мързел" - това е малко по-различно. Не отказвате да направите нещо. Просто си кажете: „Ще помисля за това по-късно“. Ако отложите почистването или други важни задачи за по-късно, те се натрупват като снежна топка и стават невъзможни за изпълнение. Самодисциплината може да се постигне само като постепенно привикнете към живота по график.
4. Проблемни отношения със съпруга
В такава ситуация, както се казва, човек се отказва. Не искам да подреждам къщата, да създавам удобна и уютна среда - за кого? Тук може да подейства едно изпитано лекарство - откровен задушевен разговор и общо решение със съпруга ви да преразгледате ролите и натовареността в домакинството.
5. Синдром на отложен живот
Това се случва, когато възприемате дома си като временен. Живеете „грубо“, утешавате се с мечти: „Сега ще се преместим в нов апартамент , ще имам ред там“, „Сега ще сменя мебелите и ще поставя всичко на мястото си“. Това обикновено се простира и в други области на живота.