Св. Никифор бил избран за патриарх на Цариград и като благочестив християнин се опълчил срещу разврата. С мъдрост прекратявал размириците на еретиците.
Още: Почитаме великите апостоли Петър и Павел
Написал историята на църквата и много беседи за православната вяра.
Но царят, който бил ревностен иконоборец, му отнел сана и го изпратил на заточение на остров Проконис.
Там св. Никифор преживял много страдания и починал през 828 г. Мощите му били пренесени в Цариград и погребани в църквата "Св. Апостоли".
Още: Пренасяне мощите на свети безсребреници и чудотворци Кир и Йоан
Още: Св. преподобни Сампсон Странноприемец
Никифор от Антиохия бил християнин, пръв приятел на свещеника Саприкий.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
След дългогодишно приятелство двамата се скарали жестоко и престанали дори да се поглеждат. Но това не било праведно и Никифор се разкаял за деянието. Отишъл при приятеля си, извинил се и поискал прошка.
Саприкий бил неумолим и не склонил. По това време владетелите преследвали християните и ги заставяли да се отрекат от вярата си чрез жертвоприношение или ги убивали публично. Саприкий като свещеник пръв бил заловен и затворен.
Като разбрал за това, Никифор отишъл при него и го замолил да му прости. Свещеникът, въпреки християнските норми, отказал да се помири със събрата си. Бил подложен на тежки мъчения за да се откаже от вярата си, а в последствие поведен към екзекуция. Шествието било прекъснато от Никифор, който отново замолил за прошка. Саприкий останал на своето и за наказание Господ го лишил от силата, подкрепяща мъчениците. Осъдения загубил смелост и изплашен от смъртта се отрекъл от правата вяра.
Още: Еньовден е
Още: Празник на Владимирската чудотворна икона на Божията Майка
Тогава Никифор му извикал да не предава Господа си, а спокойно да отиде при него. Тъй като Саприкий се предал бил освободен, но управниците разбрали за вярата на Никифор. Така той понесъл мъченическа смърт.