Всяка година международната полярна общност отбелязва на 1 декември Международния ден на Антарктида.
На 1 декември 1959 г. във Вашингтон е подписан договор, чиято цел е да регулира международните отношения на единствения континент на Земята без местно население - Антарктида.
Първоначално т.нар. Антарктически договор е подписан от дванадесет държави, чиито учени активно извършват изследвания на континента по време на Международната геофизична година (1957-1958).
Влизането му в сила е през 1961 г. и оттогава се присъединяват много държави, сред които и България, като към момента общият им брой е 53.
Антарктическата договорна система, включваща Антарктическия договор и свързани с него споразумения, се отнася за всички земи на юг от 60° ю.ш.
Разрешено е територията да се ползва само за мирни цели. На континента могат свободно да се извършват научни изследвания, чиито резултати се обменят между държавите.
Забранени са военни дейности и ядрени опити, а станциите могат да бъдат проверявани. Опазването на околната среда е задължение за страните по договора, а доброто международно сътрудничество е в интерес на всички.