Китайският партньор на германския производител Daimler - концернът BAIC, обяви, че иска да увеличи двойна дела си в компанията, който сега е 5%. Така той ще изпревари друга китайския производител Geelly, който вече притежава 9,69% от акциите на Daimler. Всичко това обаче, никак не се харесва на властите в САЩ, които търсят начини за блокиране на евентуална сделка.
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
Вашингтон вече подложи на натиск Берлин с искането си да изключи китайския производител на телекомуникационно оборудване Huawei от търгове за изграждане на мобилни мрежи от ново поколение. Представители на американските власти обявиха, че компанията Huawei, която е основно с държавно участие, представлява риск за информационната сигурност. Това твърдение, разбира се, категорично беше отхвърлено от Huawei.
Навлизането на китайския капитали в един от най-големите производители на автомобили притеснява и властите в Германия. Те вече обявиха, че внимателно следят за случващото се в Daimler, тъй като, ако се стигне до сделка с BAIC, китайските компании ще притежават общо около 20% от акциите на концерна.
"Дял от 20% не достига за блокираща квота, но той може да окаже огромно въздействие на събранието на акционерите, в зависимост от това, как са гласували останалите", коментира представител на министерството на икономиката на Германия пред Reuters.
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата
Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване
Коментарите идват на фона на засилената загриженост в Германия по отношение на икономическите последици и последиците за сигурността от все по-жестоката конкуренция от страна на китайските производители, особено в области с традиционна сила на Германия като автомобилния сектор.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки
Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби