Голяма част от западните производители на автомобили спират производството и доставките на превозни средства в и за Русия, като по този начин откриват възможност, от която да се възползват китайските компании. Китай е сред страните, които не са наложили санкции на руската държава заради инвазията в Украйна, като не е ясно как ще процедират в създалата се ситуация.
Само през миналата година в Русия са продадени 122 800 нови автомобила, произведени в Китай, като това е три пъти повече от предходната година. Най-успешната марка е Chery с 40 784 продажби през 2021 г., което е увеличение с цели 250% спрямо 2020. След това се нареждат Haval с 39 126 продажби, Geely - 24 587, Changan - 5705 продажби и FAW - 3137.
Тези цифри поставят някои китайски производители на автомобили непосредствено след Топ 10 на най-успешните автомобилни марки на руския пазар. От Geely вече обявиха, че „операциите в Русия са спрени“, но не дадоха подробности, но другите компании от Китай все още не дават индикации, че ще се откажат от бизнеса си в страната.„В случай, че санкциите на САЩ и Европейския съюз срещу Русия останат за продължителен период от време и на американските и европейските производители на автомобили им бъде ефективно забранено да правят бизнес в Русия, има потенциал китайските автомобилни производители да спечелят голям дял на руския пазар“, категорични са експерти.
Вече е известно и кой западен производител ще пострада най-сериозно от ограниченията. Това е Renault Group, която притежава 67% от най-големия руски производител АвтоВАЗ. Заради липса на доставки от чужбина двата завода, произвеждащи автомобили „Лада“ - в Толиати и Ижевск, са принудени да спрат работа за няколко дни. Производството няма как да продължи без доставяните от чужбина електронни компоненти, което поставя под въпрос бъдещето на АвтоВАЗ. От това ще загуби и Renault, тъй като Русия е вторият по големина пазар за френския концерн.