Народното събрание прие на второ четене ключовите текстове от спорния Закон за горивата - т.нар. Закон за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход
Още: Тристранката с извънредно заседание
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Припомняме, че промените, внесени от патриота Емил Димитров-Ревизоро и група депутати от всички партии, доведоха и до разединение сред коалиционния партньор на ГЕРБ, като срещу него се обяви вицепремиерът и лидер на НФСБ Валери Симеонов.
Най-спорен се оказа чл. 8 от закона, като той също беше приет от депутатите. Във финалния си вариант изискванията към търговците бяха смекчени спрямо внесените първоначално предложения. Последната редакция на измененията беше предложена от депутата от ГЕРБ Мартин Тимчев, като те предвиждат изискването за уставен капитал за търговците, съхраняващи и транспортиращи горива, да бъде 1 млн. лв. (или активи на стойност поне 1 млн. лева), а първото предложение беше 3 млн. лева. За всяка бензиностанция ще се изисква гаранция от 20 хил. лева, превозвачите на течни горива ще трябва да предоставят обезпечение от 3 хил. лева за всяка цистерна. Намалени са и изискваната за търговците на бутилки с втечнени газове LPG - дистрибуторите трябва да разполагат с минимум 10 хил. собствени бутилки за съхранение.
Паднаха и изискванията за образователен ценз.
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Преди това депутатите одобриха и създаването на Консултативен съвет, който да отговаря за сътрудничеството между държавните органи и лицата, осъществяващи дейности, свързани с нефт и продукти с нефтен произход. Негов председател ще е министърът на икономиката.
По време на гласуванията се проведе и среща на парламентарната група на "Обединените патриоти".