Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Синдикати и работодатели не отстъпват за пенсионната реформа

14 май 2015, 08:02 часа • 13769 прочитания

В последните 12 години времето, в което получаваме пенсия, се е увеличило. Това заяви председателят на БСК Божидар Данев пред Нова телевизия.

По думите му увеличението е от около 5-6 години. Специално за жените вече средният период на вземане на пенсия е над 21 години, след като в началото на века е била около 15,5 години.

Вчера, 13 май, Бойко Борисов посочи, че всяка година се дават 1,8 млрд. лева за пенсии и затова правителството подкрепя идеите на социалния министър Ивайло Калфин. Основата – вдигане на пенсионната възраст (65 години и за мъжете, и за жените от трета категория, 63 години за втора категория, 57 години за първа категория, 55 години за военни и полицаи) и на осигуровките. Продължителността на живота се вдига и действително мъжете и жените в България ще работят до по-висока възраст, подчерта Борисов.

Според председателя на КНСБ Пламен Димитров каквото досега са казали синдикатите за пенсионната реформа и е било прието от държавата, се е реализирало. КНСБ е против вдигане на пенсионната възраст. Димитров посочи, че вече е направено средно увеличение от 5 години на възрастта в обозрим период от време.

Трябва да престанем с мисълта, че пенсионната система е социална система. Тежко е, но това е икономиката на страната. 2 млн. души са напуснали, а в момента съотношението на хората, които плащат осигуровки спрямо хората, които вземат пенсии, е 1:1. България е една от страните в Европа, в които ранното пенсиониране е най-разширено. Ивайло Калфин вече заяви, че средно се пенсионираме на 58 години.

По думите на Пламен Димитров един миньор, работещ при много тежки условия, се пенсионира на 53 години, докато в сектор „Сигурност” има хора, работещи на бюро и пенсиониращи се на 50-51 години. Да бъдат така добри тези хора да се пенсионират така, както го правят техните колеги в други сектори, заяви Димитров. Ако положението с миньорите не се промени, ще има протести, закани се председателят на КНСБ.

И Димитров, и Данев потвърдиха, че ако си се осигурявал цял живот на 1000 лева, ще вземаш пенсия от 400 – 500 лева. Коефициентът на осигуряване е около 40-45%. И двамата казаха, че с предложението на Ивайло Калфин коефициентът на осигуряване ще стигне до около 60%. Средната заплата в България е 876 лева и тя расте със сериозни темпове през последните години, повече, отколкото в други страни на ЕС. Икономиката обаче не расте, обясни Данев. Той заяви, че спасението за по-високи пенсии е само увеличение на инвестициите.

Пенсионната система е загубила 25 млрд. лева – хем не даваме пари на системата, хем искаме. Съгласни сме да се вдигне пенсионната вноска - през една година с 0,5% вноската за фонд „Пенсии“ и на следващата година – с 0,2% на вноската за фонд „Безработица“, подчерта Димитров. Данев обаче пак подчерта, че БСК не е съгласна.

Данев повдигна и въпросът с инвалидните пенсии. Социалното и здравното министерство въобще не си говорят – сякаш го правят през нас. Това е основна причина да се увеличават размерите на проблема, смята председателят на БСК.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес