Десет компании са блокирали енергийната борса миналата седмица и това се позволява от борсовите правила, коментира пред БНТ изпълнителният директор на НЕК Петър Илиев.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Той заяви, че не е съгласен със случващото се на пазара и затова e подал оставка.
По думите му, на борсата има манипулации и липсата на адекватно законодателство може да остави бизнеса без електроенергия. "НЕК не е виновна за високата цена на електроенергията продавана на бизнеса, а липсата на правила на държавно ниво", добави Илиев.
"Търговците писаха че има манипулации, но досега никой не им обръща внимание, в България имаме Закон за енергетиката, имаме Комисия за енергийно и водно регулиране, които определят правилата на регулирания пазар, но никъде в тези правила не се говори за свободния пазар. Никой не защитава родното производство", коментита шефът на НЕК.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Той обясни, че не е имало натиск да се върне, обаче щяло да излезе, че махането му е предателство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
По думите му, има схема, която манипулира борсовата търговия. Според правилата на енергийната борса, на ден могат да се провеждат само седем търга и това пречи на участниците да договарят реални цени. След обявена ниска цена от НЕК, неназовани от него фирми блокират сайта на борсата и на практика търговията спира.
"С атака срещу мен искаха да се прикрият тези скандали и извращенията, които имаше на борсата. Няколко фирми са се възползвали от ниските цени. Проблемът, след като освободихме пазара, ние така го освободихме, че за година и половина от България е изнесен ток за 10,7 млн. мегаватчаса, За този ток, всички сме платили над 700 млн. лв.", обясни той.
Въпреки случващото се на борсата, доставката на ток за населението е осигурена и НЕК продължава да работи, но са застрашени доставките на за бизнеса, тъй като по-евтиният ток се изнася, добави Илиев.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици