Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ресторантьор: Това, че някой работи нелегално, не е проблем на бранша

01 февруари 2021, 07:54 часа • 1954 прочитания

Предложението ни е да се отворят заведенията от 4 февруари, но по-важното е да сме наясно кога и при какви бройки се отваря и затваря. Това обяви Евгени Зумпалов от Сдружението на заведенията - с уточнението, че днес, 1 февруари, няма да има протестно отваряне.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

"Това, че някой работи нелегално, не е проблем на бранша, а на тези, които са взели грешно решение", подчерта Зумпалов. И обясни, че били написали декларация срещу заведения, които работят срещу правилата, но нямало да я публикуват, защото не вярват на здравните власти.

Чувстваме се 100% дискриминирани, подчерта Зумпалов и посочи, че в т.нар. червени зони на заразата други бизнеси си работят. "Не ни устройва поетапно – вече много пъти сме лъгани", каза той пред БНТ.

Зумпалов се оплака, че миналата седмица държавата дала два избора – дали да се отвори от 1 февруари и евентуално да се затвори от 1 март при увеличаване на заразяемостта или да се отвори от 1 март. Избрахме първия вариант, казаха ни, че "верният отговор" е вторият.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Същевременно Зумпалов обяви, че Сдружението на заведенията работело чудесно със социалния министър Деница Сачева и най-накрая прословутите 24 лева тръгнали към работещите в бранша. С икономическия министър също имали добър диалог, по думите му. Зумпалов каза и друго – хайде да говорим и кой колко е регистрирал като доход по сектори. Нашият бранш е най-светлият, защото в него няма обществени поръчки, няма евросредства, няма държавна помощ, изброи ресторантьорът.

"Ние имаме най-хубавите заведения в цяла Европа и сега искаме да ги съсипем, защото те нямат", оплака се Зумпалов.

За финал Зумпалов заяви, че "ние не сме се оказвали никога" – в отговор на въпрос дали предвиждат нови протестни действия. Разбираме, че не може цялата държава да се занимава с нас, но когато бъде дадена някаква дума, да бъде изпълнена, заключи той.

Мерките

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Не само моловете трябва да вземат мерки, но и хората - да носят маски, за да пазят другите и другите да пазят тях, тъй като маската ограничава разпространението на вируса от нас, подчерта Виктор Паскалев, председател на УС на Българската асоциация по хемофилия.

Когато върху хората се отразява недобрата работа по икономическите мерки и компенсации, те почват да обвиняват мерките, заключи адвокат Мария Шаркова. Невинаги когато ограничават правата ни, това значи нарушение, предупреди тя. Но даде пример за непропорционалност - да затворят парковете, за да не можем да тичаме. Пропорционално е обаче да се изисква да носим определени маски, защото научно е доказано, че помагат, продължи с примерите тя.

Същевременно Паскалев е убеден, че хората не са достатъчно добре информирани за ваксините срещу коронавируса. Трябва ли аз да се ваксинирам с векторна ваксина, а не с РНК ваксина, като съм на 56 години, а Германия одобри ваксинация само до възраст 55 години с векторната ваксина (бел. ред. - на AstraZeneca). Когато подпишем информирано съгласие за ваксинация, ние се съгласяваме да носим отговорност само за описаните в кратката характеристика рискове и странични реакции. Оттам-нататък всичко друго е друга отговорност - на производител, на лекар, трябва да се установи къде се е получило объркване, по думите на Мария Шаркова.

Още: Коронавирусът в България: Спад в броя на новите случаи

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес