Розопроизводители от Стрелча протестират срещу ниските изкупни цени на розовия цвят. През миналата седмица и в казанлъшко протестираха и дори споделиха, че при тези цени е по-добре да унищожат розовите масиви, отбелязва казанлъшката телевизия PressTV.
Още: Община Стара Загора насърчава гражданите
Още: Млади предприемачи се събраха по Коледа в Стара Загора
В Стрелча, недоволните имат пълната подкрепа на кмета Стойно Чачов, който официално оповести, че подозира картел между преработвателите. Преди около 2 седмици представителите на този бизнес са имали събиране, на което е решено розовият цвят да се изкупува за по 2.50 лева на килограм. Мотивът бил, че имало непродадени количества от миналогодишната реколта. За сравнение – през 2017 г. изкупната цена е била от 4.50 до 6.00 лева.
Градоначалникът е провел среща с председателя на Народното събрание Цвета Караянчева, за да обсъдят въпроса и да потърсят решение. Караянчева е обещала да повдигне темата пред Комисията по земеделие в Народното събрание, но това може да стане едва в сряда.
Дотогава кампанията по прибиране на реколтата е в разгара си и се очертава в следващите дни производителите да понесат още загуби, затова въпреки срещата, протест ще има.
Още: Ресор "Култура и туризъм" към община Стара Загора се отчете и очаква по-богата 2025 г.
Чачов подчертава, че това не е локален проблем, той засяга не само Стрелча, но и всички производители на маслодайна роза от Подбалкана. Писма с молба за съдействие са изпратени до председателя на парламентарната комисия по земеделие Десислава Танева и председателя на Комисията за защита на конкуренцията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Близо 9000 старозагорци ще имат двоен повод за радост на празниците
Още: Коледна дарителска вечер в Стара Загора събра средства за проекта "Звезден ум"
В средногорското градче се отглеждат над 6000 дка маслодайни рози. Кампанията за прибиране на реколтата започна на 6 май и се очаква да продължи до около 25 май. Това е основен поминък на повечето домакинства, а някои разчитат единствено на припечеленото от него и нямат други доходи.