„Надяваме се от 15 юни да имаме късен летен сезон и именно в тази насока работим. Разбира се, много зависи каква ще е ситуацията в страната, свързана с коронавируса“. Това заяви в предаването "Лице в лице" министърът на туризма Николина Ангелкова.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
„Към момента съветваме всички да не се отказват резервации. Към 15 юни няма отказани нито от чужденците, нито от големите туроператори, но за съжаление няма и записани нови“, обясни министърът на туризма.
Николина Ангелкова уточни, че днес е имало среща на представители на сектора с началника на Националния оперативен щаб ген.-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски и проф. Тодор Кантарджиев. На нея е било постигнато съгласие да се разработят специални мерки и указания, с които да работещите в сектора и туристите да се съобразяват, за да се предотврати разпространението на заразата при един такъв късен летен сезон. Министър Ангелкова все пак уточни, че ситуацията е динамична и към момента не може да се правят никакви прогнози за това как ще се развият нещата. „Ние се готвим и гледаме с оптимизъм на това, да имаме късен летен сезон. За нас е много важно да бъдем подготвени и работим точно в тази посока. Изключително важно е как се развива заразата на световно ниво, защото туризмът е свързан и ние не можем да си го гледаме как се развива само в нашата страна“, категорична бе Ангелкова.
Към момента в министерството не е постъпила официална информация за изпаднали в несъстоятелност фирми в сектора. „Около 700 предприятия в сектор ресторантьорство и хотелиерство са се възползвали от мярката "60/40", съобщи министър Ангелкова.
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Предвижда се създаване на приложение, което да показва капацитета на плажовете, т.е. колко места са свободни, за да няма струпване на хора. Освен това се обмисля и въвеждането на декларации, с които пристигащите ще заявяват, че не са носители на коронавирус, което изисква да се прави тест, преди да се тръгне на път, обясни Ангелкова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Тя коментира и твърденията, че Националния туристически портал струвал 24 долара. „Би било добре да е така, но всякакъв вид внушения, които се правят в тази насока, са некоректни, защото тези 5 милиона са по линия на оперативна програма „Регионално развитие“ още 2007- 2013 г., а сайтът е направен 2011-та, Министерството на туризма съществува от 2014 г. Освен това 2 години поред бяхме обявили поръчка за обновяване на сайта на България, беше обжалвана тази процедура, 2 години след нейното обявяване, спечелихме нейното обжалване в съда, и този, който беше избран, отказа да я сключи, с оглед на това, че вече цените са различни“, обясни тя.
„Аз ги разбирам в това тежко положение, в което сме всички, уверявам ви, че както аз, така и колегите ми ежедневно работим да вземем всички необходими мерки. Със сигурност хората в момента, в ситуацията, в която се намират, си търсят виновник, но в крайна сметка ние сме тук, за да работим и да намерим необходимия баланс. Ясно е, че тези мерки няма как да удовлетворят желанията на всички“, заяви тя в коментар на исканата й оставка от представители на неправителствени организации, превозвачи, заведения за хранене, круизи, алтернативен туризъм и туроператори.