Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НАП поема контрола над хазарта - промяната влиза на второ четене в бюджетна комисия

16 юли 2020, 06:49 часа • 3148 прочитания

Нова стратегия на ГЕРБ за контрола над хазарта влиза директно на второ четене комисия в парламента.

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

НАП поема пряко контрол над хазарта. Тази промяна в Закона за хазарта, внесена от председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова и група депутати, влиза на второ четене в Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание. 

ГЕРБ се отказва от идеята председателят на Държавна агенция по хазарт (бел.ред. - доскоро Държавната комисия по хазарт) да дава лицензите еднолично заради опасения от корупционен натиск, пише 24 часа. В приетия на първо четене проект именно Агенцията, пряко подчинена на МС, беше натоварена с надзорните функции над хазарта.

Така се стигнало до текстове данъчните да осъществяват контрол върху хазартните игри, да дават и отнемат лицензи, да хващат сайтове за нелегален хазарт.

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Вторият мотив за промяната е, че НАП притежава значително по-голям ресурс като контролен орган и може да се справи с индустрия, която генерира оборот от няколко милиарда лева годишно.  Приходната агенция разполага с обучени инспектори и експерти, с ясно разписани процедури за надзор.

Допълнителен аргумент в полза на прехвърлянето на функциите по контрол към НАП дошъл и от усложнената процедура по запорите, събирането на вземания и плащането на такси, споделят експерти пред медията. Това често довежда до несъгласувани действия, които компрометират взети решения.

Концентрирането на контрола над хазарта в НАП създава и възможност да се поддържа актуална информация за оборотите и печалбите, както и за щастливците, които са спечелили и за това дали са платили полагащите се данъци на държавата.

При последния парламентарен контрол финансовият министър Владислав Горанов съобщи, че неизпълнението на задълженията на 8 хазартни оператора, заедно с глобите и лихвите, е за приблизително 700 млн. лв., и които държавата ще започне да събира принудително, ако те не ги внесат. Което ще доведе и до отнемането на лицензите им за постоянно. Принудително събиране обаче може да има едва след произнасянето на Върховния административен съд по актовете на държавата спрямо тях.

Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката

Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?

Според запознати, ако текстовете се приемат, е много вероятно в НАП да бъде създадено специално звено, което да се фокусира върху проблема с контрола над хазарта.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес