Нова стратегия на ГЕРБ за контрола над хазарта влиза директно на второ четене комисия в парламента.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
НАП поема пряко контрол над хазарта. Тази промяна в Закона за хазарта, внесена от председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова и група депутати, влиза на второ четене в Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание.
ГЕРБ се отказва от идеята председателят на Държавна агенция по хазарт (бел.ред. - доскоро Държавната комисия по хазарт) да дава лицензите еднолично заради опасения от корупционен натиск, пише 24 часа. В приетия на първо четене проект именно Агенцията, пряко подчинена на МС, беше натоварена с надзорните функции над хазарта.
Така се стигнало до текстове данъчните да осъществяват контрол върху хазартните игри, да дават и отнемат лицензи, да хващат сайтове за нелегален хазарт.
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Вторият мотив за промяната е, че НАП притежава значително по-голям ресурс като контролен орган и може да се справи с индустрия, която генерира оборот от няколко милиарда лева годишно. Приходната агенция разполага с обучени инспектори и експерти, с ясно разписани процедури за надзор.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Допълнителен аргумент в полза на прехвърлянето на функциите по контрол към НАП дошъл и от усложнената процедура по запорите, събирането на вземания и плащането на такси, споделят експерти пред медията. Това често довежда до несъгласувани действия, които компрометират взети решения.
Концентрирането на контрола над хазарта в НАП създава и възможност да се поддържа актуална информация за оборотите и печалбите, както и за щастливците, които са спечелили и за това дали са платили полагащите се данъци на държавата.
При последния парламентарен контрол финансовият министър Владислав Горанов съобщи, че неизпълнението на задълженията на 8 хазартни оператора, заедно с глобите и лихвите, е за приблизително 700 млн. лв., и които държавата ще започне да събира принудително, ако те не ги внесат. Което ще доведе и до отнемането на лицензите им за постоянно. Принудително събиране обаче може да има едва след произнасянето на Върховния административен съд по актовете на държавата спрямо тях.
Още: Инспекцията по труда започва проверки за недеклариран труд
Още: Американските търговски камари в Европа призоваха политическите лидери за диалог
Според запознати, ако текстовете се приемат, е много вероятно в НАП да бъде създадено специално звено, което да се фокусира върху проблема с контрола над хазарта.