Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Найденов: Няма как хлябът да стане 2 лв.

31 юли 2012, 11:07 часа • 4194 прочитания

Няма как хлябът да стане 2 лева, отсече земеделският министър Мирослав Найденов, предаде Стандарт нюз.

Пред бТВ Найденов обяви, че реалното поскъпване е няколко стотинки. "От бранша да не говорят за цената на хляба, за да не ги заподозрат, че са картел", коментира Найденов. Той обясни как се формира цената на насъщния.

Днес има консултативен съвет по зърното. "Няма да има такова поскъпване, пазарът няма да го позволи. Прогнози от 2 лв. за хляб - това е невъзможно. Няма да има лавинообразен скок на цените и на другите основни стоки", успокои хората министър Найденов. "Пшеницата заема около 50% от формирането на цената, но трябва да се има предвид, че поскъпването й не води автоматично до скок в цената на хляба. Една от причините е фактът, че все още не се използва пшеницата от новата реколта, имаме достатъчно преходни запаси", добави Мирослав Найденов с уточнението, че световните борси са основните виновници за поскъпването на пшеницата, което на свой ред влияе на хляба и фуража. "Нормално е с няколко стотинки да поскъпне хляба заради тази рекордна цена на пшеницата", обясни той.

"Ще анализираме края на жътвата и тенденциите. Защото след пшеницата, предстои да се прибира царевицата, слънчогледа – това пък е важно за цената на фуража", коментира още Найденов без да се ангажира с прогноза за евентуален скок в стойностите на млечните продукти и месото. Шефът на земеделското ведомство обобщи, че тази година цените на основните продукти са с 20% по-ниски от миналогодишните. Това се дължало на гарантираната от държавата прозрачност при ценообразуването. "Утре с премиера имаме среща с млекопроизводители, за да се гарантира, че няма да има лавинообразно поскъпване на другите храни и тази добра тенденция на ниски стойности ще се запази", каза в заключение Найденов.

Найденов коментира и идеята за купони: "Купони ли? А после да раздадем и партийни книжки".

"Факт е, че българинът не е платежоспособен. В тази връзка е важно да се отбележи, че цените са функция на потреблението. Затова огромният проблем за производители и търговци е свитото потребление – това е най-големият бич", заяви Найденов, наблягайки все пак и на факта, че в момента цената на хляба в България е най-ниска в целия ЕС.

Редактор: Ая Косарова

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес