Парламентарната Комисия бюджет и финанси разшири кръга на стоките и услугите, облагани с по-ниска ДДС ставка от 9%, предаде БГНЕС.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Така с по-ниския данък добавена стойност ще бъдат облагани виното, бирата, туристическите оператори и екскурзиите със случаен превоз. В последния момент към тази група бяха добавени фитнесите и спортните съоръжения, сред които басейни, игрища и други.
Мярката е по предложение на „Обединени патриоти”, а на коалиционен съвет в началото на седмицата получи подкрепата и на коалиционния партньор ГЕРБ. Тя има за цел преодоляване на негативните икономически последици от COVID-кризата, както и подпомагане на туристическия бранш, който бе сред най-засегнатите по време на извънредното положение.
„Това още веднъж показва, че пробив в единната ставка винаги води единствено до разширяване на видовете услуги под натиска и искането на съответните бизнеси, което е съвсем нормално“, заяви след заседанието председателят на комисията Менда Стоянов, която неведнъж е изразявала личната си позиция против диференцираната ДДС ставка.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Промените бяха гласувани директно на второ четене през отворения за обсъждане Закон за местните данъци и такси, а на заседанието на парламента в четвъртък предстои да бъдат одобрени окончателно в пленарната зала. Така ще могат да влязат в сила от 1 август и да действат до края на 2021 г като временна мярка, заедно с намаленото ДДС за ресторантите, кетъринга, книгите и детските стоки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Въпреки че от БСП разкритикуваха начина, по който новите текстове се вкарват за обсъждане, депутатът от левицата Дора Янкова изненадващо ги подкрепи с аргумента, че туристическият бранш наистина е сред най-засегнатите.
В рамките на днешното заседание депутатите приеха и текстове, даващи възможност на туроператорите, взели аванси от своите клиенти, но изпаднали в невъзможност да осъществят пътуванията, да предложат заместващ ваучер, а ако клиентите откажат – срокът за възстановяване на сумата да бъде до края на годината.