Френско-германският консорциум "СофКънект" е избран за концесионер на летище София. Срокът на концесията е 35 години, договорът може да бъде сключен срок от 15 дни, ако няма обжалване пред КЗК, предаде БГНЕС.
Още: САЩ удариха със санкции руско-сръбската NIS AD Novi Sad, Вучич реагира
Още: КЗП нареди на мобилните оператори да не вдигат цените по съществуващи договори
Обединението беше един от петте кандидати за столичното летище, предлагайки 24.5 млн. евро концесионна такса.
Консоциумът е летищен оператор на мюнхенското летище "Флугхафен", а зад него стои френският фонд Meridiam.
Консорциум "Софкънект" е спечелил процедурата благодарение на достоверността, устойчивостта и предлагания модел за развитие. И петте оферти са изключително добри и който да спечелил, летище София ще има положителна перпектива, посочва транспортният министър Росен Желязков.
Още: САЩ въвеждат едни от най-строгите си досега санкции срещу руския петрол?
Соченото като фаворит обединение Aeroports de Paris Group заедно с турската "ТАВ Хаварлиманларъ Холдинг" е класирано на второ място, а трето е предложението на оператора на летищата в Бургас и Варна - Fraport.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Без руски газ: Украйна ще увеличи собствения добив
Още: България e първа в ЕС по увеличение в цените на жилищата
Четвърти остават Консорциум "Витоша", в който влизат Manchester Airport Group и китайската BCEGI, а пети - офертата на "ССБ София Еърпорт ДжейВи", в което участва "ССБ Зауервайн & Шефер Бау АГ", както и операторът на летището в Копенхаген.
Трима от участниците са получили максималните 100 точки за техническо предложение - "СофКънект", Fraport и Консорциум "Витоша".
Условия на концесията
Още: Пакистанските авиолинии отново летят до ЕС след четиригодишна забрана
Още: Строителството бележи ръст в края на 2024 г.
Условията на концесията предвиждат аерогарата да бъде отдадена за 35 години. Бъдещият собственик ще има ангажимент да изгради трети терминал през първите 10 години от избирането му. Неговите общи инвестиции трябва да бъдат минимум 600 млн. евро.
Възнагражденията, които ще получава държавата всяка една година от срока на концесията, трябва да бъдат в размер на не по-малко от 15 млн. лева без ДДС или 10% от общия размер на общите приходи от всички дейности.
Амбицията на българските власти е до края на годината да има подписан договор. Това може да се случи в този срок, ако няма обжалване на процедурата и класираният на първо място участник плати предвидения аванс от 550 млн. лв. без ДДС, който ще отиде за погасяване на задълженията на БДЖ към държавата. Едва след това концесията ще влезе в сила.