Токът да не поевтинява, но цената на газа да падне с 40% от 1 април - това е проектът за решение, който КЕВР подкрепя.
Макар че вече има предоговаряне на цената на руския газ за България в посока надолу, което беше тържествено оповестено на националния празник 3 март - включително поевтиняване със задна дата, до август 2019, макар и за месеците от тогава до март тази година поевтиняването да е различно и не 40%, както от април, цената на тока не следва да помръдва, заключват експерти от работната група, които изготвят доклада, представен пред КЕВР. А причината е, че с решение на енергийния министър Теменужка Петкова ТЕЦ "Марица Изток 2" трябва да произвежда задължително от януари до края на юни допълнително количество ток за регулирания пазар - т.е. за битовите потребители (1 981 420 мегаватчаса). Това струва допълнително 268 млн. лева и спестеното от по-ниската цена на газа се "наваксва" от разходите за работата на държавното предприятие, казват експертите.
Омбудсманът Диана Ковачева обаче не се съгласи със заключението на експертния доклад. Тя твърди, че нейни експерти не вярват на сметките, защото в доклада пред КЕВР "са посочени приблизителни числа".
"КЕВР дължи обяснение на българските граждани, по достъпен начин, за решението, което предстои да вземе. Нещо повече, намаляването на цената на природния газ трябва да се отрази по адекватен и справедлив начин и на цената на тока", заяви омбудсманът.
Цената на газа
Природният газ може да поевтинее с 2-3% повече от предвижданите от април 40 процента. Това каза изпълнителният директор на "Булгаргаз" Николай Павлов по време на общественото обсъждане на цените на синьото гориво, предаде БГНЕС.
"Отчитайки динамиката на пазарите на петрола, на петролните продукти и спада на цената на ликвидните континентални хъбове - отчитайки тези спадове, ако "Булгаргаз" на 31 март направи калкулации и предложи на КЕВР цена, със сигурност тя би била по-ниска от предложената. И това ще бъде в полза на пазара и на потребителите на природен газ в страната", добави Павлов.
В резултат на по-ниските цени на газа от април се очаква да поевтинее и топлоенергията (парно и топла вода) от 8 до 25 на сто за различните градове в страната.
На фона на тези новини дойде и новината, че задължителната фаза на пазарния тест за терминала с втечнен газ в Александруполис е завършила успешно. Точно от този терминал премиерът Бойко Борисов обеща да купим 20% - с цел диверсификация и още по-ниски цени на газа.
Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко най-ново за коронавируса, 26 март"