Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Фалшивите болнични: Няколко идеи за решаване на проблема (ВИДЕО)

20 ноември 2019, 16:16 часа • 6916 прочитания

Работодателите да плащат не повече от 15 дни болнични на човек в годината. Личните лекари да имат право да издават по-малко дни болнични, а не както е в момента до 14 дни. Обсъжда се вариант да има ограничение от 7 работни дни. Това са две от идеите, които днес стана ясно, че ще бъдат обсъдени от социалните партньори в Националния съвет за тристранно сътрудничество. Новината дойде от социалния министър Бисер Петков.

Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?

Още: Проучване: Глобалните въглеродни емисии от автомобилния транспорт могат да достигнат пика си още тази година

Все още не е ясно кога ще се проведе Тристранният съвет, на който ще се набележат мерки за ограничаване на злоупотребите с болнични.

След предложението на председателския съвет на ГЕРБ и Обединени патриоти в НС и острата обществена реакция на предложението, защитавано единствено от АИКБ, първият ден от болничните да не се заплаща, премиерът Бойко Борисов реши казуса с две думи. Сега нещата се върнаха в нормалния си ход и се очаква на социалните партньори да потърсят решение на проблема, който източва милиони от НОИ и държавата.

Петков обясни пред БНТ, че всички мерки за ограничаване на фалшивите болнични обсъждани до сега отново ще бъдат обсъдени в тристранния съвет. "Нека да оставим темата на един широк разговор и аз съм сигурен, че този път тя няма да се остави така в безвремието. А ще се намери решение, което да бъде подкрепено от всички и да бъде приведено в действие."

Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор

Още: Асен Василев все още вижда шанс за транзитните такси за газа: Липсата им струва 10 млн. лв. на ден (ВИДЕО)

Според председателят на парламентарната социална комисия Приходната агенция събира вноските за болнични, издаването им се контролира от здравните инспекции, а НОИ ги плаща. И точно затова контролът е неефективен. "Ако НОИ, който плаща през всичките тези години болничните листи, има възможности за контрол, нещата може да се развият в друга посока.", казва Хасан Адемов.

Според омбудсмана Диана Ковачева трябва да има и механизъм, чрез който да се контролира спазва ли се режимът предписан в болничния лист. "Всъщност работодателят контролира. Той би могъл да оспори болничен. Има механизми, въпросът е, че те не се използват достатъчно адекватно."

Цялата позиция на омбудсмана можете да видите в следващото видео:

Още: Ефектът на тежките американски санкции: Голям брой руски петролни танкери пуснаха котва

Още: Плашат със съд онлайн потребители заради неполучени пратки

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес