От 1 януари тази година всички митнически складове трябваше да са оборудвани с измервателни уреди, свързани с Агенция "Митници" и с НАП – съгласно промени в Закона за акцизите и данъчните складове (чл. 103в, ал. 1). Изключения не се предвиждаха.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
На 29.12.2017 година финансовият министър Владислав Горанов подписва редакция на Наредба номер H-1 от 2014 година, с което отлага слагането на измервателни уреди с 5 месеца. Това е индулгенция за всички пристанища, които са без такива уреди, но това е и нарушение на Конституцията – защото наредбата е по-маловежен акт от закона! Чак на 16 март тази година Народното събрание също редактира Закона за акцизите и данъчните складове, но го прави пред Преходните и заключителни разпоредби на Закона за митниците и се приема ретроактивно действие – т.е. със задна дата.
След 1 януари, танкери пристигат и в Бургас, и във Варна, като товарът им директно се прехвърля на влакови композиции, а от там тръгват към данъчния склад на компанията "Инса ойл" - в село Белозем, твърди в своето предаване "Открито" по БНТ разследващият журналист Валя Ахчиева, която говори за първото тримесечие на тази година. "Инса ойл" е фирмата на Георги Самуилов, по-известен с прякора си Финансиста на "Мултигруп". Товарът от само три танкера е отишъл в склад на "Полисан", като на 10 април в. "Капитал" писа, че лицензът на компанията е отнет от Агенция "Митници" - заради нарушени процедури по доставка на гориво за отопление, което е било обложено с по-ниска акцизна ставка.
Името на Самуилов за последно се осветли покрай сделката с Общинска банка – банката беше продадена на регистрираното в Лихтенщайн дружество Novito Opportunities, където бизнесменът има най-голям дял. Точно това дружество придоби Общинска банка за сумата от 46 млн. лева, но Самуилов всъщност има дял с акции без право на глас в Novito Opportunities. А на 23 март тази година стана ясно, че "Инса ойл" иска да напусне Българската петролна и газова асоциация (БПГА), като УС на асоциацията официално обяви, че ще предложи това да стане на Общо събрание!
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Интересен факт е, че газьолът, който се превозва към Белозем, идва от Варна, а не от Бургас, където „Инса ойл“ ползва кей и откъдето пътят е по-кратък. Ахчиева даде и пример с конкретен танкер, на име "Тети" - дошъл от Новорусийск. В газьола – 5000 тона, докаран от танкера, имало 0,38% сяра, което е над три пъти повече от нормата. Освен това – имало подадена заявка на влака да се натоварят 93 вагона, но реално са натоварени 89, казват от "Варна сторидж"! Оказва се, че една от трите композиции – трета, останала три денонощия (25 – 28 март) на шести коловоз на жп гара Варна, точно до ромския квартал "Максуда". Дали това е нарушение на режим "транзит" на композицията? Отговорът - композицията се е забавила заради липса на място в склада на "Инса ойл" и е охранявана, твърдят от дъщерна компания на превозвача "Булмаркет", като охраната е частна - от фирма "Спартак", но не и от митничари, а вагоните били преместени на седми коловоз след едно денонощие престой. А Агенция "Митници" не отчита пропуск, като уточнява, че първата композиция е престояла два дни, преди горивото да бъде отчетено през акцизната система БАЦИС, а втората и третата композиция - по един ден.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Преди да бъдат направени поправките в Закона за акцизите и данъчните складове, главният прокурор Сотир Цацаров заяви пред парламента следното: "Гориво, което се разтоварва от танкер, се мери в склад под съответния режим, който се намира на 200 километра във вътрешността на страната, а дотам се превозва в цистерни. Какво се тегли и как се губи, никой не може да каже!“
Според специализирания сайт fuelo.net, от 26 април до 14 май бензин A95 в България е поскъпнал с 3,83% т.е. 8 стотинки на литър, а тенденцията е към поскъпване. При дизелът поскъпването е по-голямо – 4,29%, т.е. 9 стотинки на литър и отново тенденцията е към поскъпване. Средната цена на дизела вече 2,19 лева на литър, а на бензин A95 – 2,17 лева на литър.