Газовият хъб "Балкан" се появи, за да бъде маскирана промяната на името на "Южен поток" на "Турски поток". А неподплатеният оптимизм, че "Турски поток" ще мине през България, прикрива намерението да се похарчат минимум 2.6 милиарда лева, а вероятно значително повече (най-малкото, защото тази цена е без ДДС), за нова газова инфраструктура - чрез промяна на Енергийната стратегия. Тази инфраструктура обаче ще се прави без никакви гаранции за българския приход от този огромен разход. Това е позицията на "Демократична България" по темата "Турски поток".
Според дясното политическо обединение правителството се скри зад решение на парламента чрез промяна на Енергийната стратегия, за да не носи отговорност за бъдещите икономически щети. "Твърденията как България щяла да спечели 4.35 млрд. лв. са напълно безпочвени и включват невероятен сценарий, при който и старата тръба от Русия, и евентуалната нова от Турция, работят непрекъснато на пълен капацитет. Ако управляващите допуснат този разход, най-вероятно ще се повтори историята с разходите за АЕЦ "Белене". Пишем двойка по счетоводство и икономическа логика на министър Теменужка Петкова", гласи позицията на "Демократична България".
Заради това демократите искат дебат и властта да представи конкретни изчисления какво ще спечелим от "Турски поток" и то нетно. Съществува реален риск крайният резултат да е натрупването на сериозни загуби от български държавни компании и това да се използва от Москва за придобиване на собственост върху преносната инфраструктура, предупреждават демократите. Те искат ЕК да участва в преговорния процес, да няма оправдание с "търговска тайна", да се защитят приходите от транзит, да е категорично ясно ще има ли запазен капацитет за трети страни, с което да се гарантира конкуренцията, както и какви ще са правилата за достъп до преносната мрежа. "Демократична България" обръща внимание и на необходимостта интерконектора с Гърция да заработи възможно най-бързо, за да има възможност за доставка и на втечнен газ т.е. засилване на конкуренцията.
"Идеята за строеж на газов хъб в България предизвиква откровени подигравки сред нашите енергийни партньори, поради това че хъб не се строи - той се създава на основата на отворени ликвидни пазари от търговци, които имат доверие помежду си и искат да търгуват един с друг", предупреждават демократите.